MojElektromobil

Čínska automobilka BYD v rámci svojej expanzie na európsky trh počíta aj so spustením výroby v lokálnej továrni. Aktuálne stojí pred rozhodovaním medzi dvoma možnosťami. Ako informuje portál Electrek, najskôr bolo v hre odkúpenie nemeckej továrne od Fordu. Teraz však BYD začína uvažovať nad tým, či lepšou cestou predsa len nebude postavenie úplne novej továrne.

Automobilka BYD svoje plány na spustenie predaja mimo domovskej Číny ohlásila ešte počas leta 2022. Ako prvé trhy spomínala Nemecko a Švédsko, ktoré chcela pokryť ešte pred koncom roka. Neskôr svoj záujem prejavila aj o Nórsko, Dánsko, Holandsko, Francúzsko a Belgicko. Práve v súvislosti s rastúcou prítomnosťou na európskom trhu začala uvažovať na jednou až dvoma výrobnými továrňami, ktoré by boli situované v Európe.

Kúpiť alebo postaviť?

Americký Ford prejavil záujem o odstúpenie svojej továrne v nemeckom meste Saarlouis, no pre BYD nešlo o žiadnu hotovú vec. Wall Street Journal informoval, že možná dohoda pritiahla pozornosť zo strany až 15-tich potenciálnych investorov, čo znamená, že konkurencia je dosť ostrá. Aj táto skutočnosť pravdepodobne trochu zavážila pri ďalšom rozhodovaní na strane čínskeho záujemcu.

Viceprezidentka BYD Stella Liová neskôr v rozhovore upresnila, že firma sa nezameriava na továrne konkrétnych spoločností. Vraj si robí podrobný prieskum a vyhodnocuje, ktoré kroky budú najlepšími pre budúcnosť.

Medzitým sa objavujú informácie, že plány na získanie továrne Fordu sa majú dostávať do úzadia a omnoho pravdepodobnejším scenárom bude vybudovanie vlastného zázemia. V tomto momente ale všetko vyzerá byť v počiatočnom štádiu. BYD uvádza, že sa stále rozhoduje a zatiaľ ani nevie, ktorú krajinu by teoreticky mohla zvoliť za cieľ pre svoju továreň.

Náš tip
Vodičovi Tesly pri jazde odpadol volant. Ako sa k tomu postavila Tesla?
8. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+