MojElektromobil

Spoločnosť Hyundai patrí k automobilkám, ktoré nevzali elektrifikáciu svojej flotily na ľahkú váhu. Len nedávno predstavili elektrickú novinku, Hyundai Ioniq 6, a teraz prostredníctvom videa ukazuje svoju najnovšiu technológiu. Ide o robota, ktorý vám dobije vaše auto bez vašej pomoci, informuje RobbReport.

Hyundai chce uľahčiť svojim zákazníkom nabíjanie elektromobilov. Tým tak odpadajú niektoré činnosti spojené s nabíjaním, a môžu ušetrený čas využiť zmysluplnejšie. Špeciálne vytvorený robot dokáže dobiť batériu bez toho, aby ste zdvihli čo i len prst.

Niektorí z vás už možno o tejto technológii počuli. Juhokórejská spoločnosť prvýkrát o tejto technológii informovala verejnosť už počas minulého roka. No zatiaľ sme o technológii len počuli. Teraz si ju však môžeme prvýkrát pozrieť v akcii. Na oficiálnom videu spoločnosti prichádza zbrusu nový Hyundai Ioniq 6 na nabíjaciu stanicu za účelom dobitia batérie.

Po vystúpení z elektromobilu využíva vodička funkcie autonómneho parkovania. Vozidlo sa pomaly posúva do oblasti, kde už operuje nabíjací robot. Ten zahajuje komunikáciu s vozidlom, ktoré po príkaze otvára dvierka na nabíjacom porte. Robot si následne zameriava, kde presne sa nabíjací port nachádza a hneď na to pripája k vozidlu nabíjací kábel.

Robot využíva kamery aj AI

Na pokročilé funkcie robota vynaložil Hyundai nemalé finančné prostriedky. Jednou z pokročilých technológií je aj 3D kamera, ktorá využíva princíp umelej inteligencie. Okrem základných funkcií spojených s nabíjaním je vo videu zobrazená aj tá, ktorá zabezpečí aby sa chodci nezamotali do kábla, prípadne upozorní vodiča, že je batéria úplne nabitá a môže vyraziť na cestu.

Technológia má svoje najväčšie prednosti najmä pri nabíjaní v noci na tmavých miestach, ale rovnako aj uľahčí celkovú manipuláciu s (pre niekoho nie najľahšími) káblami. Pomoc pri vytváraní robota Hyundaiu zabezpečila spoločnosť Boston Dynamics, ktorú Hyundai v roku 2020 kúpil. Tú môžete poznať najmä vďaka ich robotickému psovi, ktorý patrí medzi najpokrokovejších robotov súčasnosti.

Náš tip
Smartfóny už nevyrába, no stále aktualizuje. Niektorí výrobcovia by si mali brať príklad
28. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+