MojElektromobil

To, čo bolo avizované sa stalo realitou. Hyundai oficiálne odhalil svoj nový prírastok do rodiny plne elektrických modelov IONIQ. Očakávaný model Hyundai IONIQ 6 bol v ostatných mesiacoch spomínaný niekoľkokrát. Išlo napríklad o oficiálne dizajnérske skice a neskôr aj produktové snímky sprevádzané niekoľkými základnými parametrami.

Po svetovej premiére nového elektrického modelu IONIQ 6 nezostáva už prakticky nič, čo by sme o tomto prírastku nevedeli. S výnimkou ceny a očakávanej dostupnosti, hoci tá sa dá čiastočne odvodiť od oznámeného dátumu pre spustenie výroby – IONIQ 6 sa má začať vyrábať v treťom štvrťroku 2022.

Nízka spotreba, rýchle nabíjanie

IONIQ 6 prináša množstvo pokročilých technológií, personalizovaný priestor a funkcie, ako aj veľmi príjemný dojazd. Hyndai spomína, že elektrifikovaný Streamliner má nanovo definovať hranice elektrickej mobility. Už predtým vyzdvihoval veľmi nízky koeficient odporu vzduchu len 0,21, najnižší zo všetkých doterajších modelov Hyundai. Jedným z cieľom bolo prirodzene dosiahnutie čo vyššej efektivity, a teda čo najnižšej možnej spotreby, čo sa podľa tabuľkovej hodnoty 14 kWh / 100 km podarilo naplniť.

Hyundai IONIQ 6 | Foto: Hyundai

Elektromobil stojí na známej platforme E-GMP s čím je spojené aj využívanie 800 V nabíjacej architektúry, podobne ako pri staršom súrodencovi CUV Hyundai IONIQ 5. S 350 kW nabíjačkou sa dokáže IONIQ 6 nabiť z 10 percent na 80 percent kapacity batérie len ​​za 18 minút. Prítomná je aj funkcia Vehicle-to-Load (V2L) pre napájanie elektrických spotrebičov cez špeciálnu redukciu priamo z napájacieho portu elektromobilu.

IONIQ 6 poskytuje predpokladaný dojazd na čisto elektrický pohon viac ako 610 km, podľa štandardu WLTP pri konfigurácii so 77,4 kWh batériou, pohonom zadnej nápravy a 18-palcovými kolesami.

Batéria s dlhým dojazdom s kapacitou 77,4 kWh môže byť spojená s dvoma usporiadaniami elektromotorov: buď s pohonom zadných kolies (RWD) alebo s pohonom všetkých kolies (AWD). Vrchol ponuky predstavuje duálny motor s voliteľným pohonom všetkých kolies, ktorý produkuje kombinovaný výkon 239 kW a krútiaci moment 605 Nm. Táto konfigurácia pohonu dokáže vozidlo zrýchliť z 0 km/h na 100 km/h za 5,1 sekundy.

Nakoniec až 614 kilometrov

Automobilka Hyundai začiatkom októbra 2022 prezradila, že model IONIQ 6 formálne absolvoval certifikáciu dojazdu pomocou metódy WLTP. Elektrifikovaný streamliner IONIQ 6 poskytne až 614 kilometrov plne elektrického dojazdu na jedno nabitie, čo je približne o 4 kilometre viac, než uvádzal pôvodný odhad. IONIQ 6 sa tak má radiť medzi energeticky najefektívnejšie elektromobily na trhu. Tabuľková hodnota spotreby dosiahla hodnotu 13,9 kWh na 100 kilometrov, čo je o 0,1 kWh menej než bolo pôvodne avizované.

Treba však upozorniť, že najvyšší dojazd 614 kilometrov sa týka verzie Long Range so 77,4 kWh batériou a 18-palcovými pneumatikami, zatiaľ čo spomínaná spotreba 13,9 kWh/100 km prislúcha verzii Standard s 53 kWh batériou, pri ktorej bol počas testov WLTP nameraný dojazd 429 kilometrov.

IONIQ 6 dojazd podľa WLTP | Foto: Hyundai
Hyundai IONIQ 6 | Foto: Hyundai

Pohodlný interiér

IONIQ 6 vďaka platforme E-GMP využíva možnosť zvolenia veľmi dlhého rázvoru až 2 950 mm, ktorý umožňuje výber 20- alebo 18-palcových kolies. S celkovou dĺžkou 4 855 mm, šírkou 1 880 mm a výškou 1 495 mm má IONIQ 6 má mať posádka dostatok priestoru a súčasne sa zvolené rozmery majú podpisovať na celkovej elegancii vozidla.

Interiér IONIQ 6 je špeciálne vyvinutý tak, aby slúžil ako pohodlný a personalizovaný úkryt. Dvojfarebné ambientné osvetlenie umožňuje vodičovi prispôsobiť si vzhľad a dojem z interiéru kabíny výberom zo spektra 64 farieb a šiestich predvolených motívov. Režim Speed ​​Sync Lighting pridáva emócie k zážitku z jazdy zmenou jasu vnútorného osvetlenia na základe rýchlosti jazdy vozidla. Cieľom bolo vytvorenie bezpečného, ​​zábavného a bezstresového zážitku z jazdy.

Hyundai spomína napríklad aj to, že sedadlá boli špeciálne vyrobené pre plne elektrické modely a sú približne o 30 percent tenšie ako sedadlá v iných konvenčných modeloch. Podpísať sa to má na väčšom pohodlí pre posádku. IONIQ 6 je plný najnovších technológií, preto nebude prekvapením, že svoje miesto tu majú aj štyri porty USB typu C a jeden port USB typu A.

Personalizovaný zážitok z jazdy v IONIQ 6 posilňuje systém EV Performance Tune-up, ktorý vodičovi umožňuje voľne nastaviť silu riadenia, výkon motora, citlivosť plynového pedála a režim pohonnej sústavy. K tomu sa pridáva technológia E-ASD, ktorá do kabíny pridáva optimálny zvuk podobný kozmickej lodi, pričom štruktúra zvuku sa mení v závislosti od režimu jazdy vozidla.

Hyundai IONIQ 6 | Foto: Hyundai

Plno asistenčných systémov

Modulárna palubná doska s dotykovou obrazovkou integruje 12-palcový plne dotykový displej infotainmentu a 12-palcový digitálny panel. Ponúka napríklad mapovanie cesty v reálnom čase na základe aktuálneho stavu nabitia. Služby pomáhajú aj pri hľadaní a plánovaní najvhodnejšej trasy s ohľadom na dostupnosť nabíjacích staníc pozdĺž trasy. Samozrejmosťou je podpora funkcií Apple CarPlay a Android Auto.

Z asistenčných technológií v novinke nájdeme napríklad Highway Driving Assist 2. Ten  pomáha udržiavať nastavenú vzdialenosť a rýchlosť od vozidla idúceho vpredu pri jazde po diaľnici a zároveň pomáha držať vozidlo v strede jazdného pruhu aj počas jazdy v zákrutách. Rovnako tak umožňuje automatickú zmenu jazdného pruhu.

Ďalej tu máme inteligentný tempomat, asistenta pre predchádzanie kolíziám, asistenta pre správu diaľkových svetiel či asistenta pre rýchlosti, ktorý prispôsobuje rýchlosť vozidla rýchlostnému limitu. Rôznych asistenčných technológii je tu požehnane. Od upozorňovania na zníženú pozornosť vodiča, cez monitorovanie mŕtvych uhlov až po pomocníkov s parkovaním a sledovaním okolia vozidla.

OTA aktualizácie

IONIQ 6 ponúka aj funkciu aktualizácie softvéru Over-the-Air (OTA). Automobilka týmto spôsobom môže cez softvérové aktualizácie vylepšovať a optimalizovať vybrané vlastnosti vozidla. Na svoje si prídu aj vodiči, ktorí si potrpia na vizuálne prevedenie – IONIQ 6 je k dispozícii s 12 farbami exteriéru.

5. októbra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+