MojElektromobil

Mercedes-Benz oznámil, že jeho systém autonómneho riadenia DRIVE PILOT dostal povolenie na používanie na verejných komunikáciách. Ako prvá mu toto povolenie udelila Nevada, ktorá z Mercedesu spravila prvú spoločnosť, s oficiálnou certifikáciou tretej úrovne. Ešte v tomto roku plánuje Mercedes rozširovanie ďalej na západ krajiny, informuje Electrek.

Systém DRIVE PILOT nie je pre Európu žiadna novinka. Nemecká automobilka ho prvýkrát priniesla na nemecké cesty už v máji 2022. Ešte predtým sme mohli od Mercedesu systém DISTRONIC, ktorý funguje ako asistent merania vzdialenosti. Zaisťuje, že si vozidlo udržiava vopred nastavenú vzdialenosť od vozidla pred ním. Pomáha aj pri udržovaní sa v jazdnom pruhu a aktívnom riadení.

Pri systéme DISTRONIC musel vodič pre fungovanie držať ruky na volante. Pri novinke DRIVE PILOT je tomu inak. Stavia na priestorových senzoroch balíka Driving Assistance Package, ktorý sa nachádza napríklad v modeli EQS. Balík využíva aj iné senzory vrátane LiDAR-u a kamier v zadnej časti vozidla. Zapojiť sa majú aj mikrofóny a snímač vlhkosti vozovky.

Mercedes-Benz EQS TEST
Prvý krát bude technológia použitá v najnovšom modeli EQS | Zdroj: Radovan Hlôška

Po pridaní redundantného riadenia, brzdových akumulátorov a palubného elektrického systému môže byť zverená plná kontrola nad cestou vozidlu. V prípade zlyhania akéhokoľvek systému bude riadenie bezpečne odovzdané naspäť do rúk vodiča. Naopak pri zlyhaní vodičovho zdravia vie auto automaticky zastaviť, spustiť výstražné značenie a v prípade núdze privolať pomoc.

Nevada ako prvý štát schválila používanie

DRIVE PILOT je v súčasnosti možné používať len pri rýchlosti 65 km/h a má aj iné obmedzenia využívania. Tie sa mu podarilo splniť v Nevade, kde dostalo vozidlo oprávnenie tretej úrovne. Level 3 v podstate znamená, že ak je zapnutý autopilot a vodič zloží ruky z volantu, úplne za všetko v tom momente zodpovedá vozidlo.

V modernom svete je čas jednou z najcennejších komodít a vracanie času našim zákazníkom je kľúčovým prvkom našej stratégie – vyrábať najžiadanejšie autá na svete. Náš DRIVE PILOT robí veľký krok vpred pri dosahovaní tohto cieľa a stavia nás do popredia inovácií v mimoriadne dôležitej oblasti automatizovaného riadenia.

Markus Schäfer, člen predstavenstva Mercedes-Benz Group AG

V spoločnosti pripravujú rozšírenie technológie aj viac na západ, a to do slnečnej Kalifornie. Prebehlo už prvé podanie dokumentov a dúfa sa, že schváleniu sa dočká už koncom tohto roka. Prvýkrát sa mal DRIVE PILOT objaviť oficiálne v elektrických sedanoch EQS, ktorého prvé dodávky sa očakávajú už v polovici tohto roka.

Náš tip
Tesla Cybertruck: Kedy sa dostane do výroby?
27. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+