MojElektromobil

Andrej Karpathy, rodák zo Slovenska, ktorý sa od roku 2017 podieľal na vývoji umelej inteligencie a počítačového spracovania obrazu v Tesle, oznámil svoj definitívny koniec v spoločnosti Elona Muska. Informoval o tom cez osobný profil na sociálnej sieti Twitter. Na tému upozornilo viacero médií, napríklad aj Electrek.

Karpathy mal v Tesle počas svojho 5-ročného pôsobenia pod palcom aj priamo systém pre autonómnu jazdu známy ako Autopilot. Vo svojom príspevku uvádza, že za tento čas sa Autopilot vyvinul z nástroja pre jednoduché udržiavania auta v jazdnom pruhu na systém, ktorý samostatne zvládne navigáciu v uliciach miest.

Dodáva, že súčasný vývojársky tím je výnimočne silný a verí, že ďalší vývoj autonómnej funkcie Autopilot bude hladko napredovať. V ďalšom príspevku dopĺňa, že zatiaľ nemá žiadne konkrétne plány, no v najbližšej budúcnosti by chcel viac času venovať svoje dlhodobej vášni spojenej s umelou inteligenciou, open source riešeniami a vzdelávaním.

Slovenský rodák Teslu pôvodne opustil už v marci 2022. Vtedy ale išlo o dočasné prerušenie kariéry nastúpením na takzvaný “sabbatical”. Ide o dlhodobé neplatené voľno typicky v rozsahu niekoľkých mesiacov.

Niektoré spoločnosti túto možnosť ponúkajú spravidla vyššie postaveným a kľúčovým zamestnancom. Tí si počas neplateného voľna môžu poriadne oddýchnuť a prípadne načerpať nové nápady, pričom spoločnosť o svojho človeka nepríde a súčasne mu nemusí hradiť plat.

Karpathy si chcel týmto spôsobom pôvodne oddýchnuť 4 mesiace a následne sa vrátiť ku svojej práci v Tesle. Nakoniec brány Tesly opúšťa natrvalo. V reakcii na túto skutočnosť mu Elon Musk poďakoval za všetko, čo urobil pre Teslu.

Karpathyho marcové rozhodnutie využiť niekoľkomesačný oddych vyvolalo obavy u investorov. Ako píše Electrek v staršom článku, zo “sabbaticalu” sa Tesle už nevrátilo niekoľko kľúčových zamestnancov, ktorí sa nakoniec rozhodli pre iné smerovanie svojej kariéry.

Príkladom bol Doug Field, vedúci inžinier, ktorý sa podieľal na vývoji elektromobilu Tesla Model 3. Po niekoľkomesačnej prestávke sa rozhodol Teslu opustiť, aby sa vrátil do svojho pôvodného pôsobiska – Apple. Odtiaľ neskôr prešiel do Fordu. Tesla pritom pôvodne všetkých upokojovala, že Field sa po oddychu vráti v plnej sile. Podobný scenár sa opakuje aj tentokrát.

Pripomeňme si, že Andrej Karpathy sa narodil v Bratislave, no ako 15-ročný sa s rodinou presťahoval do Kanady, kde študoval počítačové vedy. Neskôr ho štúdium zaviedlo do Britskej Kolumbie a nakoniec na Stanford. Svoju kariéru odštartoval ako stážista v Google, potom sa presunul do výskumnej organizácie OpenAI a odtiaľ jeho kroky smerovali do Tesly.

Náš tip
Parkovacia veža pre elektromobily zabíja dve muchy jednou ranou
14. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+