MojElektromobil

Zabíja dve muchy jednou ranou. Presne to sa dá povedať o novej parkovacej veži E-Parktower, ktorá bola do prevádzky uvedená v nemeckom meste Haltern am See. Budova totiž rieši dva problémy dnešnej, ale aj budúcej dopravy. Na relatívne malej ploche prináša veľkú koncentráciu parkovacích miest a súčasne je plne prispôsobená pre elektrické autá. Všetky parkovacie miesta sú vybavené 22 kW AC konektorom pre nabíjanie elektromobilov a plug-in hybridov. Na tému upozornil portál fDrive.cz.

Veža zaberá pozemok s výmerou 60 metrov štvorcových, a pritom dokáže uskladniť 16 vozidiel, čo má byť výrazne úspornejšie v porovnaní s klasickým parkoviskom. Stránka projektu uvádza, že pri optimálnom návrhu a využívaní veže je na rovnakej zastavenej ploche možné uskladniť až štyrikrát viac áut. Vybudovať je možné viacero variantov.

Úplným základom je veža, ktorá má 6 parkovacích miest, naopak, v najvyššom prevedení sú dostupné miesta až pre 16 áut. Konštrukcia tejto výškovej garáže stojí na princípe modularity, čo zjavne znamená, že zhotoviteľ môže na začiatok vybudovať niektorý z menších variantov a podľa potreby ho dodatočne navýšiť o ďalší priestor.

Dostupné varianty parkovacej veže | Foto: E-Parktower

Parkovacia veža pre elektromobily je plne automatická, obsahuje systémy ochrany proti neoprávnenému prístupu k uskladneným vozidlám, fotovoltický systém s batériovým úložiskom či priestor pre nabíjanie elektrických bicyklov a ďalších dopravných prostriedkov zo segmentu mikromobility. Nechýba ani 5G pripojenie a vlastná aplikácia, pravdepodobne pre vzdialené sledovanie stavu vozidla a úrovne jeho nabitia.

V prípade veže E-Parktower v meste Haltern am See to čiastočne vyzerá na praktickú demonštráciu možného návrhu. Inak povedané, spoločnosť, ktorá stojí v pozadí návrhu tu konečne v reálnom prostredí ukazuje, čo vlastne ponúka potenciálnym záujemcom. Portál Electrive dopĺňa, že podľa zástupcov spoločnosti je veža skvelou alternatívou ku klasickým parkovacím domom a podzemným garážam. Využívaná môže byť ako súkromné alebo verejné parkovisko a súčasne je možné aj jej pristavanie k existujúcim budovám.

28. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+