MojElektromobil

Tesla má novú posilu. Do tímu, ktorý pracuje na vývoji najpokročilejšie systému autonómneho riadenia, Tesla Autopilot, angažovala mladého slovenského vedca Andreja Karpathyho. A to nie na hocakú pozíciu. Karpathy bude totiž riaditeľom pre vývoj umelej inteligencie a počítačového spracovania obrazu.

Mladý Slovák predtým pracoval v inej spoločnosti Elona Muska, OpenAI, ktorá sa venuje vývoju umelej inteligencie a dohľadu nad jej bezpečným využívaním. A to ako vedec vo výskume. Vo svojej novej práci má podávať pracovné hlásenia priamo Muskovi. Andrej Karpathy k náplni svojej práce v Tesle:

„V krátkodobom až strednodobom horizonte sa budem venovať praktickej aplikácii umelej inteligencie za použitia techniky ConvNets učenia. V tom dlhodom dúfam, že zostanem do určitej miery pri výskumnej práci.“

Pre lepšiu predstavu uvádzame, že ConvNets (konvolučné neurónové siete) sú typom neurónových sietí, ktoré sú inšpirované zrakovou kôrou zvierat. V praxi sa používajú na rozpoznávanie obrazu, napríklad okolitého sveta, nasnímaného kamerovým systémom Autopilota.

Kto je Andrej Karpathy?

 
Andrej Karpathy je slovenský rodák, ktorý odišiel so svojimi rodičmi do kanadského Toronta keď mal 15 rokov, pričom v médiách sa prezentuje ako Slovák. V roku 2009 získal bakalársky titul z počítačových vied a fyziky na Torontskej univerzite. V roku 2011 magisterský titul z počítačových vied na Univerzite v Britskej Kolumbii a v rovnakom obore v roku 2013 aj doktorát na Standforde.

Ako študent absolvoval niekoľkomesačné stáže v spoločnosti Google, kde sa venoval hĺbkovému učeniu v rámci analýzy video obsahu. Po škole ostal v Googli a pracoval na projekte DeepMind. Potom nastúpil do spomínanej Muskovej organizácie OpenAI, odkiaľ v týchto dňoch zamieril do Tesly. Andrejov doterajší život tak trochu pripomína prvé životné kroky Elona Muska.

Náš tip
Na Slovensku má vyrásť testovacia dráha pre inovatívne autonómne vozidlá

Andrejovi želáme v jeho novej práci veľa šťastia a ako predstaviteľovi mladých šikovných ľudí mu ďakujeme za pozitívnu propagáciu Slovenska vo svete.

Zdroje: electrek.co, linkedin.com, titulná fotografia: Tesla cez YT

eautoportal zdielanie

23. júna 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+