MojElektromobil

Len pár dní pred finálnym predstavením očakávaného plne elektrického SUV KIA EV9 prichádza pomerne nečakaná novinka zo stajne tejto automobilky. Predstavený bol koncept elektromobilu KIA EV5, ktorý doplní rodinu modelov EV a stane sa posilou elektrickej ofenzívy. Napriek tomu, že teraz prezentovaný elektromobil patrí medzi koncepty, podľa portálu Electrek sa sériovej verzie dočkáme ešte pred koncom roka 2023.

Technické podrobnosti napriek tomu všetkému zostávajú zahalené rúškom tajomstva. Vo všeobecnosti ale môžeme predpokladať, že menší elektrický crossover KIA EV5 bude stáť na modernej koncernovej platforme E-GMP s 800 V architektúrou. To by sa malo pretaviť do príjemného dojazdu, podpory rýchleho nabíjania so štandardným časom z 10 na 80 percent kapacity za cca 20 minút a prítomnosti funkcie V2L pre napájanie elektrických zariadení z batérie elektromobilu.

KIA EV5 | Foto: KIA

Rovnako ako KIA EV9, aj menší model prirodzene využíva novú dizajnovú filozofiu „spojenia protikladov“. Tá spojením protichodných prvkov prírody a architektúry moderného sveta vytvára jeden harmonický celok. Súčasťou dizajnérskej filozofie je aj orientácie na zavádzanie takých prvkov, technológií a inovácií, ktoré podporujú pozitívne a intuitívne interakcie medzi človekom a technológiou.

KIA EV5 | Foto: KIA

KIA spomína aj dôraz na priestranný interiér, kde si môžeme všimnúť sedadlá s možnosťou otočenia o 180 stupňov. Aj v tomto prípade ide o prvok, ktorý je súčasťou väčšieho súrodenca KIA E9. V kombinácii s konštrukciu bez stredového stĺpika medzi dverami to teoreticky umožňuje vytvoriť akúsi oddychovú zónu. Podobnú orientáciu na oddych si môžeme všimnúť aj v prevedení batožinového priestoru.

KIA EV5 | Foto: KIA

Dôležité je však povedať, že snímky zachytávajú koncept, čo znamená, že sériovo vyrábaná verzia môže vyzerať podstatne odlišne. Sériová verzia má byť predstavená koncom roka 2023 v Číne. Informácie o dostupnosti na iných trhoch budú zverejnené o niečo neskôr.

KIA EV5 | Foto: KIA
21. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+