MojElektromobil

Google Mapy predstavili nedávno funkciu, ktorá majiteľom elektromobilov uľahčí plánovanie trasy priamo so zastávkami potrebnými pre nabitie batérie. Ako uvádza portál electrek.co, táto funkcia bude rozšírená a prinesie počas plánovania trasy ďalšiu novinku. Filter „veľmi rýchleho nabíjania“, ďalšie vylepšené návrhy ohľadne nabíjania elektromobilu a mnoho iného.

Prvé funkcie pre elektromobily priniesol Google v roku 2021

V roku 2021 začali Mapy Google zavádzať funkcie aj pre vodičov elektromobilov. Tie priniesli nové možnosti, ako si naplánovať trasu takým spôsobom, aby bol zohľadnený dojazd elektromobilu. Na základe toho vedeli Google Mapy poskytnúť odporúčania zastávok potrebných pre nabíjanie. Odvtedy priniesli niekoľko inovácií, ktoré využívajú novo vyvinuté algoritmy navigovania. V tom je zahrnuté aj vyhľadávanie a filtrovanie najpohodlnejších nabíjacích staníc.

Google Mapy ponúkajú energeticky najefektívnejšie trasy od júla 2022

Plánovanie trás je tak ešte efektívnejšie a ekologickejšie, ako len zobrazenie najkratšieho času cesty. Táto funkcia bola rozšírená o elektrické vozidlá v júli 2022, čo používateľom umožňovalo vybrať si energeticky najefektívnejšie trasy. Od jej spustenia však nebola dostupná pre všetkých.

Google Mapy
Zdroj: 9to5google.com

Aby bolo pre vodičov elektromobilov cestovanie ešte jednoduchšie, Mapy Google dostali v novembri ďalšiu veľkú aktualizáciu. Tá ponúka zastávky s možnosťou rýchleho nabíjania elektromobilu s nabíjacími stanicami s výkonom 50 kW alebo vyšším.

Aké inovácie Google Mapy prinášajú tentokrát?

Po tom, čo bol zaznamenaný vysoký nárast počtu nabíjacích staníc pre elektromobily, Google Mapy opäť aktualizujú svoje služby. Vďaka tomu je cestovanie elektromobilom s využitím navigácie od Google naozaj bezstarostné.

Pridanie zastávok na nabíjanie pri kratších trasách – Google Mapy navrhnú najlepšiu zastávku pre nabíjanie na základe faktorov, ako je aktuálna premávka, úroveň nabitia batérie a spotreba energie vozidla do cieľa plánovanej trasy.

Rýchlonabíjacie stanice – Nový filter umožňuje vodičom elektromobilom vyhľadať a nájsť rýchlonabíjacie stanice s výkonom minimálne 150 kW.

Nabíjacie stanice vo výsledkoch vyhľadávania – Google vám teraz pri vyhľadávaní konkrétnych miest ukáže, kde sa nachádzajú nabíjacie stanice. Môžu byť súčasťou obchodov, iných prevádzok, nákupných centier a podobne.

Porsche Android aplikácie
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nové funkcie v Google Mapách budú v najbližších mesiacoch globálne dostupné pre elektrické vozidlá so zabudovanými službami Google, ako sú značky Polestar, Volvo, GM, Renault, Honda a čoskoro aj Ford.

Aj keď vo väčšine prípadov si majitelia elektromobilov svoje vozidlá nabíjajú doma, pri dlhších trasách alebo zhustenej premávke takéto informácie určite ocenia. Okrem praktickej stránky to má samozrejme aj pozitívny efekt na celkové plánovanie trasy, ktoré sa tak zaobíde bez zbytočného stresu kvôli nabíjaniu.

Náš tip
Na Záhorí vyrástla nová elektrická stanica. Podporí stabilitu regiónu a využije obnoviteľné zdroje

10. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+