MojElektromobil

Google Mapy v ostatných rokoch dostali už niekoľko špecifických vylepšení určených pre majiteľov elektromobilov a plug-in hybridov. Išlo hlavne o novinky napojené  na nabíjacie stanice.

Základom bolo prosté zobrazovanie a vyhľadávanie nabíjacích staníc priamo na mapových podkladoch v Google Mapách, k čomu sa pridal aj prehľad všetkých kľúčových informácií o nabíjacích staniciach, ako aj informácia o ich aktuálnej obsadenosti.

Najrýchlejšia alebo najúspornejšia

Google Mapy dostali ďalšie vylepšenie, ktoré bude zaujímavé pre majiteľov elektromobilov, ktorí aplikáciu využívaniu na navigáciu počas jazdy. Aplikácia bola rozšírená o novú funkcií pre výpočet najúspornejšej, ekologickej, trasy.

Používateľ do aplikácie zadá informáciu o type pohonu svojho auta (benzín, diesel, hybrid, elektro), na základe čoho mu Google Mapy budú schopné odporučiť najúspornejšiu trasu. Funkcia by podľa dostupných informácií mala byť prepracovaná do detailov pre každý typ pohonu.

To znamená, že každý typ pohonu by mohol dostať aspoň čiastočne iné odporúčania pri výbere najvhodnejšej trasy. Efektivita samozrejme bude do veľkej miery závisieť aj o cestnej siete konkrétnej krajiny. Pôvodne Google Mapy trasu navrhovali tak, aby cestovanie bolo čo najrýchlejšie.

Nové ekologické trasy majú byť navrhnuté s ohľadom na znižovanie uhlíkovej stopy (emisie z jazdy), ako aj na šetrenie paliva/energie, čím dochádza k znižovaniu nákladov. Používateľom sa zobrazí približná úspora paliva a časový rozdiel medzi najrýchlejšou a najúspornejšou trasou, a následne si zvolia jednu z nich.

Prichádza postupne

Spoločnosť Google potvrdila, že nová funkcia bude v najbližších týždňoch postupne nabiehať používateľom na Slovensku, ako aj v ďalších európskych krajinách. Ako informuje portál MojAndroid.sk, niektorí používatelia aplikácie Google Mapy hlásia dostupnosť ekologických trás už k dnešnému dňu.

Google odhaduje, že ekologické trasy majú potenciál ušetriť viac ako jeden milión ton emisií uhlíka ročne na celom svete, čo predstavuje ekvivalent, ako keby z ciest zmizlo 200 000 áut. Návrhy ekologických trás sú založené na umelej inteligencii, ktorá podľa Googlu predstavuje dôležitú technológiu na boj proti klimatickej zmene

Pripomeňme si, že navigačná aplikácia Sygic nedávno nadviazala spoluprácu so sieťou nabíjacích staníc GreenWay. Aplikácia bude zobrazovať všetky nabíjacie stanice, vrátane ich aktuálnej dostupnosti a dokonca bude umožňovať spustenie nabíjania na staniciach GreenWay priamo zo svojho rozhrania.

Náš tip
Elektromobilom na dovolenku do Chorvátska v roku 2022. Všetko, čo potrebujete vedieť
7. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+