MojElektromobil

Švédska automobilka Polestar prekvapila aktualizovanou ponukou, do ktorej zaradila modernizovanú verziu svojho elektrického sedanu Polestar 2. Napriek tomu, že ide o modelový rok 2024, objednať sa dá už teraz a prvé objednávky prebehnú ešte počas roka 2023. Na tému upozornil portál Electrek.

Potešujúcou správou pre prípadných záujemcov o kúpu tohto elektromobilu je to, že vykonané zmeny nie sú len kozmetického charakteru, hoci došlo aj k tým. Hlavne v oblasti prednej masky, ktorá bola nahradená moderným prevedením “SmartZone”.

Kľúčové úpravy sa mali odohrať pri používaných batériách (nové chemické zloženie) a elektromotoroch (efektívnejší motor na zadnej náprave). S výnimkou základnej verzie bol zvýšený aj maximálny nabíjací výkon pri využívaní DC nabíjania, ktorý teraz dosahuje až 205 kW.

Najvýraznejšou novinkou je však dostupnosť verzie s pohonom zadnej nápravy, ktorá sa má súčasne zvýšeným dojazdom. Konkrétne došlo k tomu, že Polestar 2 už nebude dostupný s pohonom prednej nápravy. Naplno sa prechádza práve na pohon zadných kolies. Na výber teraz budú štyri konfigurácie:

  • Standard Range Single Motor – pohon RWD, výkon 200 kW, krútiaci moment 490 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy, dojazd 518 km, 69 kWh batéria, maximálny nabíjací výkon 135 kW, cena 50 190 €
  • Long Range Single Motor – pohon RWD, výkon 220 kW s krútiacim momentom 490 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,2 sekundy,  dojazd 635 km, 82 kWh batéria a maximálny nabíjací výkon 205 kW, cena 53 890 €
  • Long Range Dual Motor – pohon AWD, výkon 310 kW, krútiaci moment 740 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy, dojazd 592 km, 82 kWh batéria a maximálny nabíjací výkon 205 kW, cena 58 190 €
  • Long Range Dual Motor (Performance Pack) – pohon AWD, výkon 350 kW, krútiaci moment 740 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy, dojazd 592 km, 82 kWh batéria a maximálny nabíjací výkon 205 kW, cena 64 690 €

Avizovaný dojazd pri verziách s dvojicou elektromotorov (Dual Motor) bude možné dosiahnuť pri využívaní jazdného režimu, ktorý “odpojí” predný elektromotor, čím sa má zvýšiť celková energetická efektivita jazdy.

Polestar 2: Prémiový elektromobil je dostupný v Európe, dočkal sa vylepšení pre rok 2022

28.4.2022

Od prvotného predstavenia elektromobilu Polestar 2 sa tohto v súvislosti s týmto modelom stihlo udiať dosť. Najdôležitejšia z toho všetkého ale bude asi informácia, že švédska automobilka vo veľkej paráde spustila predaj v Európe, pričom pokryla viacero tunajších krajín – Švédsko, Belgicko, Nórsko, Holandsko, Nemecko, Švajčiarsko, no zamierila aj do Veľkej Británie.

V prvej polovici roka 2022 ešte majú pribudnúť obchodné zastúpenia pre Španielsko, Portugalsko a Írsko. Dostupnosť tohto veľkého konkurenta pre Tesla Model 3 by preto v Európe mala byť čoskoro bezproblémová.

Napríklad v Nemecku sú k dispozícii tri motorizácie: Standard Range Single Motor (1 elektromotor, 474 km dojazd) za 47 295 €, Long Range Single Motor (1 elektromotor, 542 km dojazd) za 50 495 € a Long Range Dual Motor (2 elektromotory, 482 km dojazd) za 52 995 €.

Za príplatok 6 000 € je možné objednať doplnkový balík Performance, ktorý zahŕňa softvérovú aktualizáciu celkového výkonu vozidla – z 300 kW na 350 kW. K tomu sú pridané športové disky a pneumatiky, vylepšené tlmiče a brzdy, ako aj niekoľko vizuálnych doplnkov pre dotváranie športového dizajnu.

Foto: Polestar

Polestar 2: Vylepšenia pre rok 2022

Automobilka ku koncu apríla oznámila, že v rámci svojej ponuky pre rok 2022 pristúpila k viacerým úpravám modelu Polestar 2. Tie sa už stihli premietnuť do nemeckého konfigurátora.

Príkladom je osadenie batérie novšej generácie do verzie Standard Range Single Motor, kde jej kapacita narástla zo 64 na 69 kWh. Prejavilo sa to aj na zvýšení deklarovaného dojazdu, ktorý je po novom 474 km namiesto 440 km.

Mierne bol navýšený aj výkon elektromotora zo 165 kW na 170 kW,  tepelné čerpadlo, ktoré je súčasťou doplnkovej výbavy funguje optimálnejšie (pri teplotách  -7°C až 25°C) a podporovaný je maximálny nabíjací výkon 130 kW. Po technickej stránke je to všetko, Polestar ešte spomína nové disky, nové farebné prevedenia vozidla či využívanie recyklovaných a obnoviteľných materiálov pre interiér. V konečnom dôsledku už ale ide o kozmetické zmeny.

Náš tip
Polestar 2: prvé dojmy z jazdenia | BLOG

Polestar 2: prémiový elektromobil s dojazdom 500 km a cenou do 40-tisíc eur

28.2.2019

Polestar je značka elektrických automobilov, ktorú spoločne vlastnia Volvo Group a čínsky Zhejiang Geely Holding. Polestar využíva unikátne technológie a inžinierske systémy z produktov Volvo, v dôsledku čoho dosahuje značné úspory nákladov. To uľahčuje dizajnu,  vývoj a výrobu produktov tejto značky s elektrickým výkonom.

Foto: Polestar

Plne elektrický Polestar 2

Dívízia elektrifikovaných automobilov Polestar predstavila nový elektrifikovaný model Polestar 2. Polestar 2 je plne elektrický výkonný fastback, ktorý prináša výkonné elektromobily širšiemu a čoraz progresívnejšiemu publiku. Je to prvý seriózny konkurent elektromobilu Tesla Model 3, pričom jeho cena začína na úrovni 39 900 eur. Počas prvých 12 mesiacov sa však bude vyrábať len verzia za 59 900 eur.

“Polestar 2 je naším prvým čistým elektromobilom s vyšším objemom výroby. Všetko na ňom bolo navrhnuté s vášňou a odhodlaním. Ako značka elektrických výkonných automobilov je spoločnosť Polestar odhodlaná riešiť výzvy kvality nášho ovzdušia. Polestar prináša výkonné elektromobily so skvelými jazdnými vlastnosťami,” hovorí Thomas Ingenlath, generálny riaditeľ spoločnosti Polestar.

Foto: Polestar

Polestar 2 je prémiový 5-dverový fastback s dvoma elektromotormi a kapacitou batérie 78 kWh, ktorý umožní dojazd 500 km na základe platformy Compact Modular Architecture (CMA) spoločnosti Volvo Car Group. 27-modulová batéria je integrovaná do podvozku a prispieva k jeho tuhosti, ako aj znižuje hladinu hluku, vibrácií a tvrdosť podvozka (NVH) – hluk sa znížil o 3,7 dB v porovnaní s tradičným podvozkom.

Foto: Polestar

Na kritiku ohľadom malej nabíjacej siete pre elektromobily Polestar odpovedá inteligentným, pohodlným a rozsiahlym prístupom. Vďaka prepojenému digitálnemu systému, ktorý je k dispozícii v aute aj na mobilných zariadeniach, Polestar vytvára strategickú spoluprácu s najväčšími poskytovateľmi nabíjacích staníc na svete a poskytuje budúcim majiteľom  Polestar 2 jednoduchý a bezproblémový prístup k nabíjaniu.

Pre Polestar je výkon je základom celého zážitku z jazdy. Elektrická pohonná jednotka s pohonom všetkých kolies v modeli Polestar 2 generuje 300 kW (408 k) a 660 Nm (487 lb-ft) krútiaceho momentu. To znamená zrýchlenie z 0-100 km/h pod 5 sekúnd.

Štandardný podvozok môže byť upgradovaný príplatkovým Performance Packom, ktorý zlepšuje dynamiku jazdy s tlmičmi Öhlins, brzdami Brembo a 20-palcovými kovanými diskami. Zlaté bezpečnostné pásy Polestar, brzdové strmene Brembo a kryty ventilov dopĺňajú predstavu športového elektromobilu.

Foto: Polestar

Polestar 2 bude jedným z prvých automobilov na svete, ktorý bude mať integrovaný systém infotainmentu s Androidom. Systém Android poskytuje stabilné a nastaviteľlné digitálne prostredie pre aplikácie a funkcie vozidla, a zároveň prvýkrát prináša vstavané služby Google do automobilu – vrátane Google asistenta, Google Maps s podporou pre elektromobily a obchodu Google Play. Ovládanie hlasom a nový 11-palcový dotykový displej prinášajú nové rozhranie tohto modelu k životu.

Funkcia Phone-as-Key (mobil ako kľúč) – umožňuje zdieľanie automobilu a integrovanejšiu skúsenosť s vlastníctvom, ako aj služby Polestar ako vyzdvihnutie a dodanie. Inteligentné funkcie ako zväčšená grafika v prístrojovej doske umožňujú vodičovi ľahko vidieť stav nabíjania a zostávajúci dojazd pred vstupom do auta.

Polestar chcel na trh priniesť niečo nové. Interiér je vybavený umelou kožou s progresívnymi materiálmi, ktorým Polestar osloví najmä progresívnych zákazníkov. Po dizajnovej stránke tu máme ešte Pixel LED svetlomety, špeciálna grafika obrysových svetiel pri odomknutí vozidla a bezrámové bočné okná robia z tohto vozidla unikátny dizajnový kúsok. Podsvietené Polestar logo premieta obraz na panoramatickú strechu vozidla.

Výroba Polestar 2 sa začne začiatkom budúceho roka v Číne, a to pre trhy s volantom na ľavej aj na pravej strane. Predobjednávky bude možné zrealizovať jedine online na polestar.com. Svetová premiéra modelu je naplánovaná na ženevskom autosalóne, ktorý sa začína 7.marca 2019. Naša redakcia nebude na autosalóne chýbať.

Foto: Polestar

25. januára 2023
Zdroj: Polestar.com,

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+