MojElektromobil

Google Mapy v Android zariadeniach už čoskoro uľahčia plánovanie dlhších trás elektromobilom. Podľa dostupných informácií vám ponúknu počas jazdy plánované zastávky potrebné pre nabíjanie batérie.

Android Automotive všetky elektromobily nepodporujú

Android Automotive sa rozbiehal v roku 2021 a aplikácia Google Mapy už vtedy ponúkala možnosť plánovať dopredu zastávky, potrebné pre nabíjanie batérie. Táto funkcia však bola dostupná spočiatku iba pre elektromobily. Samozrejme, nie všetky elektromobily podporujú Android Automotive, takže majitelia vozidiel musia používať v tomto prípade väčšinou natívne navigačné aplikácie, aby im zobrazilo nabíjacie stanice počas trasy.

Google Mapy ako plnohodnotná náhrada za navigačné systémy?

Aplikácia Google Mapy na telefónoch s Androidom momentálne neponúka spôsob, ako si naplánovať trasu s potrebnými zastávkami na dobíjacích staniciach. Minulý rok bola pridaná funkcia špecifikácie motora vášho auta, aby ste si vedeli vybrať tú najekologickejšiu trasu.

Aplikácia vo verzii 11.65, ktorá je posledná pridaná do Obchodu Play, má po bližšej analýze zdrojového kódu nové možnosti. Objavila sa tam funkcia automatického plánovania trasy na základe nabíjacích staníc pre elektromobily. Ak by táto funkcia reálne fungovala na mobilných zariadeniach, tie by pri zrkadlení obrazovky na displej auta nahradili ostatné navigačné systémy prípadne aj samotný Android Automotive.

Google Mapy
Zdroj: 9to5google.com

Zobrazili sa aj prvé hlášky, ktoré by mali pribudnúť v aplikácii:

  • Kým sa dostanete do cieľa, vaša batéria bude vybitá.
  • Na dosiahnutie cieľa je potrebné počas cesty nabiť batériu.
  • Naplánovaná trasa je príliš dlhá na automatické pridávanie zastávok nabíjania. Po spustení pridajte zastávky manuálne.
  • Bez internetového pripojenia. Zastávky potrebné pre nabíjanie sa nedajú načítať.
  • Na dosiahnutie cieľa nie je k dispozícii dostatok kompatibilných nabíjacích staníc.

Používateľské rozhranie sa od Android Automotive pravdepodobne líšiť nebude

Používateľské rozhranie bude pravdepodobne vyzerať podobne, ako je dnes k dispozícii v elektromobiloch so systémom Android Automotive. Jediný rozdiel bude zrejme len v prispôsobení veľkosti zobrazovaných informácií, pre lepšie ovládanie aplikácie na mobilných zariadeniach.

Zatiaľ však nie je jasné, ako bude mobilná verzia Google Mapy schopná vypočítať odhadovanú výdrž batérie. Pravdepodobne aplikácia ponúkne len dve možnosti. Prvou je, že používateľ bude zadávať maximálnu kapacitu batérie, prípadne si vyberie konkrétny typ vozidla, v ktorom aplikáciu bude používať.

Momentálne sa v Google Mapách už dnes dá vybrať možnosť, že jazdíte na elektrickom vozidle a dokonca si viete vybrať, aký štýl zástrčky vaše auto podporuje.

Náš tip
Toyota chce vstúpiť do novej éry. Chystá platformu pre elektromobily
2. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+