MojElektromobil

Toyotu v blízkej dobe čaká viacero dôležitých zmien. Okrem toho, že k 1. aprílu zo svojho postu odchádza doterajší šéf japonskej automobilky, Akio Toyoda, sa zdanlivo mení aj základný postoj k elektromobilite. Ako informuje portál InsideEVs, Toyota pripravuje podvozkovú platformu pre elektromobily s cieľom zvýšiť svoju konkurencieschopnosť a znížiť výrobné náklady.

Nový šéf, nový prístup

Odchádzajúci Toyoda patril medzi otvorených kritikov princípu kompletného prechodu na výrobu čisto elektrických vozidiel, čo je aktuálne jasný trend automobilového priemyslu. Dlhodobo zastával názor, že na trhu je priestor pre viacero typov pohonu a čisto elektrická budúcnosť nie je správnou cestou. Stál za kombinovaným prístupom, v ktorom malo byť miesto pre hybridné, vodíkové, ako aj spaľovacie modely.

V oblasti výroby batériových elektromobilov preto Toyota nebola až taká aktívna ako ostatné známe značky. Jej prvotinou z tejto kategórie vozidiel bol model Toyota bZ4X, s ktorým v roku 2022 dosiahla na americkej pôde trhový podiel menej než 1 %. Konkurencia sa medzitým začala prehupovať už cez dve cifry.

Za laxný postoj k segmentu elektrických vozidiel si Toyota vyslúžila nemalú kritiku a podľa najnovších správ odchod Akio Toyodu značí začiatok novej éry. Nový prezident a výkonný riaditeľ koncernu, Koji Sato, má byť poverený úlohou dostať Toyotu do modernej doby.

Masová výroba a nová platforma

V praxi to má znamenať, že Toyota sa začne viac než kedykoľvek predtým venovať segmentu batériových elektromobilov. Konkrétne sa spomína rozbehnutie skutočne masovej výroby a prekvapivo aj pokus o priame konkurovanie aktuálnemu lídrovi – Tesle.  Predstava, že by sa doteraz ospalá Toyota náhle ocitla v priamom súboji o zákazníka s dlhoročnou jednotkou je prinajmenšom odvážna.

V každom prípade, prvé elektrické modely, ktoré budú stáť na novej platforme, majú doraziť okolo rokov 2027 a 2028. Tentokrát už pôjde o platformu od podlahy navrhnutú pre elektromobily namiesto doterajšieho prispôsobovania základu benzínových modelov.

Náš tip
Volkswagen nezníži ceny po príklade Tesly
1. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+