MojElektromobil

Prvým elektromobilom z ponuky začínajúcej značky Fisker bol model Fisker Ocean, ktorý svoju veľkú európsku premiéru zažil na výstave MWC 2022. Približne v tom čase spoločnosť spustila predobjednávky na svoj druhý elektromobil s názvom Fisker PEAR. Prvotné informácie boli strohé, no novinka okamžite lákala na predajnú cenu, ktorá nemala prekročiť hranicu 30 000 dolárov.

Odvtedy ubehol už nejaký ten čas a Fisker teraz svoj druhý plne elektrický model pripomína aj s podrobnosťami. Ako píše Electrek, avizovaná predajná cena pod 30 000 dolárov má platiť naďalej. Výrobca ju potvrdil aj pri príležitosti bližšieho predstavenia nového modelu PEAR.

Zdroj: Fisker

Crossover Fisker PEAR má mať dĺžku 4,5 metra, dostupný bude vo verzii s pohonom zadnej alebo obidvoch náprav a vďaka optimalizácii vo výrobe má nová konštrukcia vyžadovať o 35 % menej častí, než v prípade porovnateľných elektromobilov. Fisker uvádza, že práve takéto zlepšenia vo výrobnom procese budú pomáhať v dosahovaní nižších výrobných nákladov, čo sa následne prejaví na cene nových modelov.

Zdroj: Fisker

Fisker PEAR bude dostupný v dvoch verziách s rozličnou kapacitou batérie. Prvá bude mať dojazd okolo 290 kilometrov, tá druhá takmer dvojnásobok, 515 kilometrov. V ponuke sa má objaviť aj výkonný model Fisker PEAR Extreme.

Asi najzaujímavejším prvkom modelu Fisker PEAR je momentálne prevedenie zadného batožinového priestoru označované ako “Houdini kufor”. Zjednodušene povedané ide o “miznúce dvere batožinového priestoru”. Funguje to tak, že zadné okno sa najskôr zasunie do rámu zadných dverí a tie sa následne zasunú do spodnej konštrukcie elektromobilu.

Elektromobil má byť vybavený aj novým vysoko výkonnou platformou Fisker Blade, ktorá má priniesť doteraz nevídané digitálne riešenia pre éru “softvérovo definovaných vozidiel”. Čo presne pod tým výrobca myslí nateraz nie je úplne jasné. Elektromobil sa bude vyrábať v USA a dodávky prvých kusov by podľa aktuálneho plánu mali byť spustené v júli 2025.

Výrobcovia elektromobilov sa čoraz aktívnejšie začínajú zaujímať o kategóriu takzvaných cenovo dostupných elektromobilov. V roku 2024 sa máme dočkať napríklad novej generácie Dacia Spring Electric a pripravovaný je aj model Volkswagen ID. 2all s cenou pod 25 000 €. Rovnako tak sa už čoskoro priamo na Slovensku začne vyrábať nový plne elektrický Citroën e-C3, ktorý má podliezať hranicu 25 000 €.

Zdroj: Fisker
5. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+