MojElektromobil

Informácie o tom, že na Slovensku sa bude vyrábať cenovo dostupný elektromobil z dielne koncernu Stellantis sa do obehu dostali už počas júna. Teraz ich pre portál TA3 potvrdil aj priamo generálny riaditeľ koncernovej značky Citroën Thierry Koskas.

Uvedenie plne elektrického modelu Citroën e-C3 má byť dokonca jednou z priorít na najbližšie obdobie. Nový elektromobil má byť riešením problému, ktorý mnohých ľudí odrádza od prechodu na čisto elektrickú jazdu – obstarávacia cena. V tomto smere má ísť o akýsi prielom na trhu. Pôjde o elektromobil s predajnou cenou pod 25 000 €.

Zdroj: Citroen

Okrem toho má byť Citroën e-C3 odpoveďou na obavy, ktoré vznikajú kvôli rastúcemu tlaku zo strany čínskych značiek s dravou cenovou politikou. Koncern buduje na svojej viac ako storočnej európskej histórii, ktorá má byť pre lokálnych zákazníkov zárukou istoty.

Pôjde síce o cenovo dostupný elektromobil, no ponúkať má všetky moderné technológie a napĺňať očakávania zákazníkov. Podľa Koskasa neexistuje žiaden ekvivalent elektrického autá vyrobeného v Európe, ktorý by novému Citroënu e-C3 mohol konkurovať.

Je však otázke ako dlho toto tvrdenie vôbec bude platiť. Viacero popredných značiek už pracuje na tom, aby na trh dostalo elektromobily za “ľudové ceny”. Príkladom je model Volkswagen ID. 2all s cenou pod 25 000 €, očakáva sa aj uvedenie novej generácie Dacia Spring Electric, pridať sa má aj Fiat Panda či nová ŠKODA.

17. júna 2023

Do trnavského závodu koncernu Stellantis mieri výroba “prvého cenovo dostupného elektromobilu vyrábaného priamo v Európe”. Konkrétne má ísť o nový model Citroën e-C3, ktorý vzniká ako európska odpoveď na lacné čínske elektromobily prichádzajúce na tunajší trh. Za zmienku určite stojí, že v Trnave sa vyrába aj plne elektrický Peugeot e-208.

Novinka so všetkými kľúčovými parametrami bude predstavená v polovici októbra 2023. Na tému upozornila agentúra Reuters na základe informácií, ktoré poskytol generálny riaditeľ značky Citroën, Thierry Koskas.

Nový Citroën e-C3 má byť o väčší ako modely Renault Dacia Spring a Renault Twingo, pričom na predajnú cenu sa kladie veľký dôraz. Cena Citroën e-C3 tak podlezie hranicu 25 000 €. Dojazd tohto modelu by sa mal pohybovať niekde na úrovni 300 kilometrov. Do predaja sa má dostať “začiatkom roka 2024”.

Zaujímavá je aj informácia, že tento cenovo dostupný elektromobil má byť postavený na podvozkovej platforme “Smart Platform”, ktorá je obvykle využívaná na modeloch určených pre trhy ako Latinská Amerika či India.

Práve v Indii sa pritom už predáva elektromobil s prakticky rovnakým názvom Citroën Ë-C3, ktorý ponúka elektromotor s výkonom 42 kW, dojazd 320 kilometrov, 29,2 kWh batériu a bližšie nešpecifikované DC nabíjanie – 10 na 80% kapacity batérie za 57 minút.

Prítomná je aj palubná AC nabíjačka s maximálnym výkonom 3,3 kW – 10 na 100 % kapacity batérie za 10 hodín 30 minút. Maximálna rýchlosť indického modelu dosahuje 107 km/h, pričom z nuly na šesťdesiatku to zvládne za 6,8 sekundy. Nepozeráme sa tu na žiadne prevratné parametre, no predajná cena je v prepočte približne 12 800 €.

Zatiaľ ale nie je vôbec jasné, či sa na Slovensku bude vyrábať tento model, jeho mierne upravená verzia alebo niečo úplne iné akurát s rovnakým názvom. Generálny riaditeľ značky Citroën, Thierry Koskas totiž vo svojom vyjadrení tvrdí, že pripravovaný model na trhu nemá ekvivalent. Súčasne ale uviedol spomínaných 300 km, ako aj dĺžku približne 4 metre, čo sú parametre zodpovedajúce indickému modelu “Citroën Ë-C3 ALL ELECTRIC”.

Svoje “cenovo dostupné” modely pripravujú aj ďalšie značky. V roku 2024 sa máme dočkať napríklad novej generácie Dacia Spring Electric a pripravovaný je aj model Volkswagen ID. 2all s cenou pod 25 000 €.

Citroen ë-C3 All Electric predávaný v Indii | Foto: Citroen
13. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+