MojElektromobil

Škoda predstavila ambiciózny cieľ – elektrické vozidlo s cenou pod 20 000 eur, a to do konca desaťročia. Na nedávnom autosalóne v Mníchove diskutoval najvyšší predstaviteľ Škody Klaus Zellmer o budúcich plánoch spoločnosti a zdôraznil ich oddanosť k hlavnému princípu – pomeru ceny a kvality, informuje TopGear.

Podľa Zellmera nie je zatiaľ v súčasnosti vytvorenie cenovo dostupného EV možné. Spoločnosť je však optimistická, že nasledujúce roky ponúknu rôzne lekcie a skúsenosti na zníženie nákladov na elektrické vozidlá. Tieto poznatky pomôžu Škode uviesť na trh ekonomický elektrický hatchback.

Významným krokom v tomto smere je plánované uvedenie nového EV značky Škoda na rok 2025, ktoré má zdieľať platformu s ID.2 od Volkswagenu. Vozidlo s interným kódovým označením ako elektromobil A0 má dostať cenovku pod 25 000 EUR. Po dosiahnutí tohto míľnika bude ďalším cieľom spoločnosti uviesť na trh elektromobil s cenou pod 20 000 EUR. Zellmer uznáva, že dosiahnutie tohto ambiciózneho cieľa by si vyžadovalo pokrok v technológii a inovatívnych stratégiách na výrobu elektrických áut v rámci rozpočtu.

„Hodnota za peniaze je v našej DNA. Nikdy by som to neporušil.“

dodal Klaus Zellmer

VW ID.2all | Zdroj: Volkswagen

Keď približovali vzhľad a špecifikácie tohto cenovo dostupného elektromobilu, porovnávali ho so Škodou Fabia – autom základnej úrovne. „Mám v predstave Fabiu, auto základnej úrovne s priestorom, bezpečnosťou a komfortom, ktoré ľudia od Škody očakávajú,“ uviedol. Toto nové auto však ponesie iné meno. V súlade s konvenciou označovania elektromobilov Škoda, ktorá začína písmenom „E“ a končí písmenom „Q“, sa určite názov Fabia nebude používať.

Chcú sa vyvarovať predchádzajúcim chybám

Na predstavení akceptoval minulé chyby a priznal, že Škoda čelila kritike vďaka tomu, že ponúkala autá vybavené podpriemernými informačno-zábavnými systémami. Napriek tomu zostáva optimistom a hovorí: “Som presvedčený, že toto je správna cesta, ale ešte nie sme tam, kde by sme mali byť.”

Škoda A0 EV, variant Volkswagen ID.2, sa má vyrábať v Španielsku spolu s Cuprami. Zatiaľ čo jeho uvedenie na trh naplánovali na rok 2025, Škoda zatiaľ nepredstavila úplné detaily vozidla. Či sa elektromobil stane úspešným aj u nás odhalí až čas. Má na to však všetky predpoklady.

Náš tip
Ceny elektromobilov klesajú aj u nás. Ktoré vozidlá kúpite na našom trhu so zľavou?
12. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+