MojElektromobil

Volkswagen ID.2 X bude lacné elektrické SUV a bude kratšie ako T-Cross. Volkswagen nechtiac ukázal skicu tohto modelu, na trh príde v roku 2025.

Volkswagen ID.2 X nechtiac odhalený

Volkswagen pripravuje malé elektrické SUV z rodiny ID postavené na platforme pre tie najlacnejšie elektromobily z koncernu. Riaditeľ koncernu Herbert Diess tvrdí, že Volkswagen ID.2 X nebude dlhší ako aktuálne najkratší SUV model VW T-Cross. Ten má na dĺžku len 4,2 metra.

VW podľa holandského portálu Autovise nechtiac ukázal skicu tohto modelu ešte na predstavení projektu Trinity 10. marca tohto roka. Model sa bude vyrábať v koncernovej fabrike Seat v Španielsku, pričom deriváty tohto modelu dostanú aj značky Škoda a Seat.

Skica Volkswagen ID.2 X | Foto: Topelectricsuv.com
Volkswagen ID.2 X | Foto: Autovise

V roku 2025 by sme radi spustili základnú platformu pre elektrické vozidlá, odvodenú od MEB. Ak všetko dobre dopadne, zámerom je v Španielsku predstaviť rôzne koncernové modely na tejto platforme.

Elektrifikujeme zhora nadol, teda od prémiovych modelov k základnému segmentu, pretože to je nákladovo najcitlivejší segment. Do roku 2025 budeme schopní ponúknuť veľmi atraktívne modely poziciované pod hatchbackom ID.3, do dĺžky približne 4,2 metra.”

Znižovanie nákladov na batérie VW | Foto: Topelectricsuv.com
Predstavenie na IAA v Mníchove

Model by mal byť postavený na platforme MEB-Lite, teda najekonomickejšej verzii platformy. Koncept elektromoilu Volkswagen ID.2 X by mal byť predstavený na veľtrhu mobility IAA v Mníchove v septembri tohto roka. Naznačil to riaditeľ značky Volkswagen Ralf Brandstatter ešte vo februári 2021.

Modely na tejto platforme majú profitovať z jednotnej chémie batériových článkov. Pôjde o LFP články (lítium-železofosfát), ktoré používa aj Tesla v Číne. Herbert Diess na akcii Battery Day povedal, že jednotná chémia znížii náklady na výrobu batériu až o 50%.

Podľa predstaviteľov VW poskytujú LFP batérie mierne nižší dojazd ako NMC (lítium – nikel – mangán – kobalt) batérie. Výhodou je však vysoká stabilita nabíjacieho cyklu, čo je veľkou dôležité špeciálne v prípade tých najlacneších elektromobilov.

Rodina elektromobilov VW ID | Foto: Topelectricsuv.com
Rodina elektromobilov VW ID | Foto: Topelectricsuv.com
16. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+