MojElektromobil

Škoda Auto predstavila štvrtú generáciu modelu Superb začiatkom novembra 2023, teda 90 rokov po uvedení historicky prvého modelu s týmto menom. Podobne ako nedávno odhalený model Kodiaq, aj Superb prichádza s viacerými zaujímavými novinkami. Nechýba ani plug-in hybridná verzia s veľmi služným elektrickým dojazdom 100 km.

Plug-in hybridná verzia je vyhradená pre karosériu kombi a motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW je u nej doplnený elektromotorom. Maximálny kombinovaný výkon pohonného ústrojenstva 150 kW na predné kolesá prenáša šesťstupňová prevodovka DSG. Plug-in hybridná verzia by mala niesť označenie Superb Combi iV.

Zdroj: ŠKODA AUTO

Kapacita vysokonapäťovej batérie sa oproti súčasnej generácii zvýšila o 12,7 kWh na 25,7 kWh, čím sa čisto elektrický dojazd vozidla predĺžil na viac ako 100 km. Škoda okrem toho navýšila aj maximálny nabíjací výkon vo wallboxoch a na nabíjacích miestach so striedavým prúdom z 3,6 kW na 11 kW, čo umožňuje rýchlejšie nabíjanie batérie.

Plug-in hybridná verzia umožňuje aj nabíjanie jednosmerným prúdom s maximálnym výkonom 50 kW. Rovnako ako predtým je možné nabíjanie pri výkone 2,3 kW aj z domácej 230V zásuvky.

Zdroj: ŠKODA AUTO

Nová generácia prichádza s dominantnou maskou chladiča, ktorá je spolu s logom Škoda na kapote a lištami predného nárazníka vyhotovená v novom odtieni Dark Chrome. Vďaka sérii precíznych úprav sa úplne nový Superb môže pochváliť skvelou aerodynamikou – verzia kombi má hodnotu súčiniteľa odporu vzduchu (cx) 0,25, čo predstavuje zníženie o 15 % v porovnaní s predošlou generáciou.

Zdroj: ŠKODA AUTO

Viac priestoru a nové prvky

Nová generácia Škoda Superb má byť ešte priestrannejšia ako predošlá generácia – dĺžka  4 902 mm, šírka 1 849 mm, výška 1 482 mm, rázvor 2 841 mm. Zároveň je bezpečnejšia ako kedykoľvek predtým, a to vďaka desiatim airbagom, mnohým asistenčným systémom a 28 Simply Clever prvkom.

Niektoré z nich sú v automobiloch Škoda celkom nové: unikátna elektricky ovládaná roleta slúžiaca ako kryt batožinového priestoru vo vozidle Superb Combi, stredová lakťová opierka pre zadné sedadlá s integrovaným držiakom tabletu a dvojité odkladacie vrecko na zadnej strane predných sedadiel, kde možno uložiť dokumenty, časopisy alebo inteligentné telefóny.

V modeli Superb sa prvýkrát objavuje integrovaný lievik vo veku nádržky ostrekovačov čelného skla, ako aj inovatívne multifunkčné ovládače (Smart Dials) a nová koncepcia interiéru s 13″ voľne stojacou obrazovkou infotainmentu. Ďalšou novinkou v modeli Superb je head-up displej.

Všetky modely sú štandardne vybavené automatickou prevodovkou DSG. Jednou z kľúčových úprav interiéru je volič prevodovky, ktorý je po novom umiestnený na stĺpiku riadenia pod volantom. Vďaka tomu sa uvoľnilo miesto na stredovej konzole, čo vodičovi poskytne ešte väčšie pohodlie a ďalší odkladací priestor. Kokpit teraz ponúkne kompletne novú architektúru s využitím inteligentnej kombinácie manuálnych a digitálnych ovládacích prvkov.

Škoda zdôrazňuje aj svoju orientáciu smerom na ekológiu. Interiér ponúka množstvo riešení s dôrazom na udržateľnosť, napríklad látky vyrobené zo 100 % ekologických materiálov. Medzi nové prvky patrí napríklad bezdrôtové nabíjanie telefónu s výkonom 15 W a chladením, ako aj ergonomické sedadlá šetrné k chrbtu s desiatimi pneumaticky ovládanými masážnymi vakmi. Elektricky odistený kryt batožinového priestoru verzie kombi je jedným z viacerých nových Simply Clever prvkov.

Stále internetové pripojenie modelu Superb umožňuje aktualizácie infotainmentu “Over-the-Air”, online plánovanie trás a mnohé mobilné online služby Škoda Connect. Medzi ne patrí proaktívny servis a vzdialený prístup. Medzi špeciálne funkcie plug-in hybridného modelu Superb Combi iV patrí aj služba diaľkové nabíjanie, ovládanie klimatizácie online a plánovač odjazdov. Funkcia Plug & Charge bude pridaná neskôr.

Predné svetlomety (Matrix-LED) a zadné svetlá (Full LED) majú pri všetkých nových verziách modelu Superb dynamickejší vzhľad. Zadné svetlá sú výrazne užšie ako pri doterajšom modeli a nové kryštalické prvky umocňujú ich trojrozmerný vzhľad. Predné svetlomety, ktoré sú okrem toho ostrejšie tvarované a majú viac kryštalických prvkov, sú k dispozícii vo dvoch verziách.

Výrazne sa zväčšil efektívny priestor pre hlavu vpredu i vzadu. Batožinový priestor má objem 645 litrov pri verzii liftback a 690 litrov pri verzii kombi.

Dôraz na bezpečnosť

Nová Škoda Superb povýšila bezpečnosť na novú úroveň. Je vybavená množstvom nových alebo vylepšených asistenčných systémov. Prvýkrát sa vo vozidle Superb objavuje Asistencia pri prejazde križovatkou, ktorej súčasťou je aj Asistent pri odbočovaní.

Asistencia pri prejazde križovatkou pomocou senzorov v prednom nárazníku monitoruje objekty a vozidlá prechádzajúce križovatkou, kde môže byť znížená viditeľnosť, a vydáva akustické a vizuálne varovanie na centrálnom displeji.

Modernizovaný bol aj systém Front Assist, ktorý teraz okrem ochrany chodcov dáva pozor aj na cyklistov. Nový panoramatický kamerový systém, ktorý prichádza s vylepšeným rozlíšením obrazu, je 360-stupňový systém využívajúci na zobrazenie situácie okolo vozidla štyri kamery.

V oblasti pasívnej bezpečnosti ponúka Superb aktuálne celkovo desať airbagov. Súčasťou štandardnej výbavy sú airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu, dva hlavové airbagy, kolenný airbag vodiča a stredový airbag medzi prednými sedadlami, ktorý v prípade nehody chráni vodiča a spolujazdca pred vzájomným stretom. Dva zadné bočné airbagy sú k dispozícii na prianie.

Škoda Superb štvrtá generácia | Zdroj: ŠKODA AUTO

Škoda pri novom plug-in hybride ako jednu z najväčších predností spomína 100 km. Pri tejto kategórii vozidiel sa skutočne vyniká priemeru a zaradí sa po boku luxusných modelov ako Mercedes-Benz E 300 e, E 300 e 4MATIC a E 400 e 4MATIC, BMW X1 xDrive30e či Range Rover P440e. Podrobnosti o cene a dostupnosti novej generácie Škoda Superb nateraz neboli prezentované. Miernym prekvapením, hoci ešte zo začiatku roka, môže byť to, že nová generácia Škoda Superb sa vyrába na Slovensku, konkrétne v bratislavskom závode koncernu Volkswagen.

Náš tip
V Česku sa vandali pustili do nabíjacích staníc. Aká je situácia na Slovensku?
3. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+