MojElektromobil

Škoda Auto predstaví štvrtú generáciu modelu Superb v novembri 2023, teda 90 rokov po uvedení historicky prvého modelu s týmto menom. Už teraz ale začína s odhaľovaním prvých informácií a nechýbajú ani detaily o plug-in hybridnej verzii, ktorá ponúkne dlhší dojazd na elektrinu, a to vyše 100 km.

Plug-in hybridná verzia je vyhradená pre karosériu kombi a motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW je u nej doplnený elektromotorom. Maximálny kombinovaný výkon pohonného ústrojenstva 150 kW na predné kolesá prenáša šesťstupňová prevodovka DSG.

Kapacita vysokonapäťovej batérie sa oproti súčasnej generácii zvýšila o 12,7 kWh na 25,7 kWh, čím sa čisto elektrický dojazd vozidla predĺžil na viac ako 100 km. Škoda okrem toho navýšila aj maximálny nabíjací výkon vo wallboxoch a na nabíjacích miestach so striedavým prúdom z 3,6 kW na 11 kW, čo umožňuje rýchlejšie nabíjanie batérie.

Plug-in hybridná verzia umožňuje aj nabíjanie jednosmerným prúdom s maximálnym výkonom 50 kW. Rovnako ako predtým je možné nabíjanie pri výkone 2,3 kW aj z domácej 230V zásuvky.

Škoda Superb štvrtá generácia | Zdroj: ŠKODA AUTO

Viac priestoru a nové prvky

Nová generácia Škoda Superb má byť ešte priestrannejšia (je dlhšia aj vyššia) a zároveň bezpečnejšia ako kedykoľvek predtým, a to vďaka desiatim airbagom, mnohým asistenčným systémom a 28 Simply Clever prvkom.

Niektoré z nich sú v automobiloch Škoda celkom nové: unikátna elektricky ovládaná roleta slúžiaca ako kryt batožinového priestoru vo vozidle Superb Combi, stredová lakťová opierka pre zadné sedadlá s integrovaným držiakom tabletu a dvojité odkladacie vrecko na zadnej strane predných sedadiel, kde možno uložiť dokumenty, časopisy alebo inteligentné telefóny. V modeli Superb sa prvýkrát objavuje integrovaný lievik vo veku nádržky ostrekovačov čelného skla.

Všetky modely sú štandardne vybavené automatickou prevodovkou DSG. Jednou z kľúčových úprav interiéru je volič prevodovky, ktorý je po novom umiestnený na stĺpiku riadenia pod volantom. Vďaka tomu sa uvoľnilo miesto na stredovej konzole, čo vodičovi poskytne ešte väčšie pohodlie a ďalší odkladací priestor. Kokpit teraz ponúkne kompletne novú architektúru s využitím inteligentnej kombinácie manuálnych a digitálnych ovládacích prvkov. Nový displej infotainmentu má uhlopriečku až 12,9 palca.

Škoda Superb štvrtá generácia | Zdroj: ŠKODA AUTO

Automobil bude k dispozícii ako elegantný liftback s praktickými piatymi dverami a rovnako tak vo verzii kombi. Predné svetlomety a zadné svetlá majú pri všetkých nových verziách modelu Superb dynamickejší vzhľad. Zadné svetlá sú výrazne užšie ako pri doterajšom modeli a nové kryštalické prvky umocňujú ich trojrozmerný vzhľad. Predné svetlomety, ktoré sú okrem toho ostrejšie tvarované a majú viac kryštalických prvkov, sú k dispozícii vo dvoch verziách.

Škoda Superb štvrtá generácia | Zdroj: ŠKODA AUTO

Nová Škoda Superb je dlhšia a vyššia ako jej predchodca, a to tak vo verzii liftback, ako aj v prevedení kombi. Rázvor ostal nezmenený. Výrazne sa zväčšil efektívny priestor pre hlavu vpredu i vzadu. Batožinový priestor má objem 645 litrov pri verzii liftback a 690 litrov pri verzii kombi.

Škoda Superb štvrtá generácia | Zdroj: ŠKODA AUTO

Dôraz na bezpečnosť

Nová Škoda Superb povýšila bezpečnosť na novú úroveň. Je vybavená množstvom nových alebo vylepšených asistenčných systémov. Prvýkrát sa vo vozidle Superb objavuje Asistencia pri prejazde križovatkou, ktorej súčasťou je aj Asistent pri odbočovaní.

Asistencia pri prejazde križovatkou pomocou senzorov v prednom nárazníku monitoruje objekty a vozidlá prechádzajúce križovatkou, kde môže byť znížená viditeľnosť, a vydáva akustické a vizuálne varovanie na centrálnom displeji.

Modernizovaný bol aj systém Front Assist, ktorý teraz okrem ochrany chodcov dáva pozor aj na cyklistov. Nový panoramatický kamerový systém, ktorý prichádza s vylepšeným rozlíšením obrazu, je 360-stupňový systém využívajúci na zobrazenie situácie okolo vozidla štyri kamery.

V oblasti pasívnej bezpečnosti ponúka Superb aktuálne celkovo desať airbagov. Súčasťou štandardnej výbavy sú airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu, dva hlavové airbagy, kolenný airbag vodiča a stredový airbag medzi prednými sedadlami, ktorý v prípade nehody chráni vodiča a spolujazdca pred vzájomným stretom. Dva zadné bočné airbagy sú k dispozícii na prianie.

Škoda Superb štvrtá generácia | Zdroj: ŠKODA AUTO

Škoda pri novom plug-in hybride ako jednu z najväčších predností spomína 100 km. Pri tejto kategórii vozidiel sa skutočne vyniká priemeru a zaradí sa po boku luxusných modelov ako Mercedes-Benz E 300 e, E 300 e 4MATIC a E 400 e 4MATIC, BMW X1 xDrive30e či Range Rover P440e.

Náš tip
V Česku sa vandali pustili do nabíjacích staníc. Aká je situácia na Slovensku?
21. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+