MojElektromobil

Land Rover už dlhší čas spomína, že elektrifikácia je oblasťou, ktorou sa vydávajú aj obľúbené SUV tejto značky. Vybrané plug-in hybridy už má v ponuke nejaký ten čas, no na prvý čistokrvný elektromobil ešte len čakáme. Na druhú stranu, nebudeme čakať príliš dlho. Zlomovým bude rok 2024, kedy sa do predaja dostane prvý elektromobil Land Rover.

Značka chce do roku 2026 do svojej ponuky dostať hneď 6 elektromobilov. Okrem toho si vytýčila, že od roku 2030 bude približne 60% z predajov pripadať práve na elektrické modely. Nejde o žiaden jedinečný plán, podobným smerom sa vydávajú prakticky všetky väčšie automobilky, prinajmenšom v rámci Európy.

Foto: Land Rover

V súvislosti s očakávaným elektromobilom značky Land Rover sme sa ale konečne dozvedeli o akým model vlastne pôjde. Túto informáciu prezradila pri predstavení vynoveného prírastku rodiny Range Rover. Práve variant Range Rover Sport bude od roku 2024 vôbec prvým plnohodnotným elektromobilom značky.

Range Rover Sport, ktorý je spojením luxusu, moderných technológií a prvotriednych off-roadových zručností, teda bude dostupný ako mild hybrid, plug-in hybrid, spaľovák, ale aj čistý elektromobil, hoci to až od roku 2024. Takáto diverzifikovaná ponuka bola zamýšľaná už od počiatku, preto automobilka siahla po platforme MLA-Flex, ktorá umožňuje osadenie elektrického aj spaľovacieho ústrojenstva. Informácie o technických špecifikáciách Range Rover Sport EV zatiaľ chýbajú.

Foto: Land Rover

Naopak, dostupné sú základné informácie o plug-in hybridnej verzii. Dostupné sú konkrétne dve konfigurácie, pod modelovými označeniami Range Rover Sport P440e s kombinovaným výkonom 328 kW a Range Rover Sport P510e s výkonom 380 kW.

V obidvoch prípadoch ide o kombináciu 6-valcového benzínového motora s elektromotorom o výkone 105 kW. V prípade výkonnejšej verzie je to z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy, striedmejšia to zvládne za 5,8 sekundy.

Do vienka mali dostať akumulátor s kapacitou 38,2 kWh, ktorý sa má podpísať na dojazde až 113 km (v reálnych podmienkach na úrovni 88 km), podľa metodiky WLTP. Podporované je DC nabíjanie do výkonu 50 kW, čo znamená, že plné nabitie batérie by malo byť otázkou tak hodiny. Okrem toho je možné využiť aj palubnú AC nabíjačku s podporovaným výkonom do 7,2 kW, napríklad pre domáce nabíjanie z wallboxu. Plné nabitie batérie by v takom prípade malo trvať okolo 5 hodín.

Foto: Land Rover

Nová generácia Range Rover má za sebou slovenskú premiéru

Nový Range Rover Sport má za sebou už aj slovenskú premiéru. Pre naše potreby je kľúčová informácia o prehľade dostupných modelov zo segmentu plug-in hybrid a ich príslušné ceny. Oficiálny cenník z konca mája 2022 prezrádza, že na Slovensku budú dostupné obidva modely Range Rover Sport P440e a Range Rover Sport P510e.

Cena základnej verzie v prevedení plug-in hybrid (P440e) začína na 101 003 € a v závislosti od konkrétneho modelového vyhotovenia sa môže vyšplhať až na 119 570 €. Výkonnejší model P510e sa predáva za cenu od 139 441 € až po 143 253 €. Prvé kusy sa k zákazníkom majú dostať počas jesene 2022.

13. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+