MojElektromobil

Dnes sme boli na predstavení novinky Škoda Kodiaq. Nový model ponúkne prvýkrát aj plug-in hybrid a s dojazdom 100 kilometrov. Aby toho nebolo málo, k dispozícii príde aj v DC nabíjaním. Výkon nabíjania bude 50 kW.

Premiéra v Berlíne

Škoda Auto predstavuje druhú generáciu modelu Kodiaq, ktorá posúva udržateľnosť a úspornosť na vyššiu úroveň a prichádza s novým konceptom interiéru. Úplne nový Kodiaq je vybavený 13″ infotainment systémom, inovatívnymi multifunkčnými ovládačmi (Smart Dials) s manuálnym ovládaním a novou štruktúrou ponuky s dizajnmi interiéru.

Medzi piatimi pohonnými jednotkami, ktoré pokrývajú výkonové spektrum od 110 kW (150 k) do 150 kW (204 k), je aj plug-in hybridná verzia, ktorá je pre Kodiaq k dispozícii po prvýkrát a má elektrický dojazd viac ako 100 km. Dva vrcholné motory sú štandardne spojené s pohonom všetkých kolies.

Svoju premiéru majú aj najnovšia generácia predných svetlometov Matrix-LED a adaptívny podvozok DCC. Škoda Auto týmto úspešným veľkým SUV, ktoré od roku 2016 získalo viac ako 40 medzinárodných ocenení, spustila veľkú modelovú ofenzívu v tomto segmente. Doteraz bolo vyrobených 841 900 kusov modelu Kodiaq, ktorý si našiel zákazníkov v 60 krajinách sveta.

Lepšia aerodynamika

S druhou generáciou modelu Kodiaq Škoda Auto ešte viac vylepšila emotívny vzhľad a výrazné tvary tohto SUV, vďaka čomu mu dodala dynamickejší a robustnejší dizajn. Okrem hranatých podbehov kolies na prvý pohľad upúta pozornosť aj nové označenie Škoda, ktoré je v súlade s novou firemnou identitou značky.

Svoju premiéru majú predné svetlomety Matrix-LED a horizontálna svetelná lišta na maske chladiča. Vďaka zväčšeniu dĺžky o viac ako šesť centimetrov ponúka teraz Kodiaq ešte viac vnútorného priestoru až pre sedem cestujúcich a množstvo batožiny. Škoda Auto zlepšila aj aerodynamiku modelu. Súčiniteľ odporu vzduchu cx je teraz 0,282. Výrazné zlepšenie aerodynamiky sa dosiahlo napríklad osadením aktívnych žalúzií chladiča alebo novým dizajnom predného a zadného nárazníka.

Nový interiér a udržateľné materiály

Nový model Škoda Kodiaq prichádza s úplne novým interiérom a novou sadou ovládacích prvkov. Voľne stojaca obrazovka infotainmentu má uhlopriečku až 13″ a pod ňou sa nachádzajú nové multifunkčné ovládače (Smart Dials), ktoré umožňujú rýchly prístup k celému radu funkcií vozidla. Head-up displej, ktorý má vo veľkom SUV značky Škoda premiéru, dopĺňa 10″ virtuálny kokpit.

Volič prevodovky je po novom umiestnený na stĺpiku riadenia pod volantom. Vďaka tomu má nová stredová konzola jednoduchý a čistý dizajn. Štyri konektory USB-C s nabíjacím výkonom 45 W zabezpečujú rýchle nabíjanie smartfónov, tabletov alebo notebookov.

Novinkou v modeloch Škoda je aj bezdrôtové nabíjanie dvoch smartfónov výkonom 15 W a zahŕňa aj funkciu chladenia. Na želanie sú k dispozícii Top ergonomické predné sedadlá s funkciou pneumatickej masáže. Premiéru vo vozidle Kodiaq majú aj dizajny interiéru, ktoré využívajú množstvo udržateľných materiálov. Okrem toho je nové SUV vždy online a ponúka množstvo mobilných online služieb a aplikácií infotainmentu.

Aj ako plug-in hybrid

Druhá generácia modelu Kodiaq predstavuje všestrannú paletu moderných a vysoko úsporných motorov vrátane benzínových i naftových variantov. Prvýkrát je Kodiaq k dispozícii aj s hybridnou technológiou. Plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo verzie Kodiaq iV ponúka maximálny systémový výkon 150 kW (204 k) a čisto elektrický dojazd viac ako 100 km v režime WLTP.

Mild-hybridná technológia je k dispozícii pre základný motor 1,5 TSI s výkonom 110 kW (150 k). Ponuku dopĺňa benzínový motor 2.0 TSI s výkonom 150 kW (204 k) a dva varianty naftového motora 2.0 TDI s výkonom 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Vrcholný benzínový motor a vrcholný naftový motor sa štandardne dodávajú s pohonom všetkých kolies. Všetky motory sú spojené s automatickou prevodovkou DSG.

Škoda pri novom plug-in hybride ako jednu z najväčších predností spomína 100 km. Pri tejto kategórii vozidiel sa skutočne vyniká doteraz zaužívanému priemeru a v tejto oblasti sa zaradí po bok luxusných modelov ako Mercedes-Benz E 300 e, E 300 e 4MATIC a E 400 e 4MATIC, BMW X1 xDrive30e či Range Rover P440e. V dielni ŠKODA je taktiež pripravovaný aj model Superb, ktorý rovnako dorazí ako plug-in hybrid s podobnými parametrami.

Náš tip
Škoda Superb: Takto bude vyzerať štvrtá generácia obľúbeného modelu. Príde aj ako plug-in hybrid
4. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+