MojElektromobil

Lexus RZ 450e patrí medzi naočakávanejšie elektromobily roka 2022 a dnes už priamo z oficiálneho prameňa poznáme, čo všetko ponúkne. Technicky vzaté ide o prvý čistokrvný elektromobil značky, ktorý bol v tomto duchu navrhnutý od podlahy. Elektrický crossover Lexus UX 300e totiž stojí na rovnakej platforme ako spaľováky.

V praxi ide o súrodenca modelov Toyota bZ4X a Subaru Solterra, no pýši sa vyšším výkonom a aj unikátnym prvkom v interiéri. Pri predošlých ukážkach zaujal práve vďaka netradičnému prevedeniu volantu, s ktorým sme sa už pod názvom “yoke” stretli pri elektromobiloch značky Tesla. V prípade Lexusu je používané označenie “kormidlový volant”. K dispozícii ale bude aj prevedenie so štandardným volantom.

Lexus RZ 450e | Foto: Lexus

Lexus RZ 450e vyrástol na elektrickej platforme e-TNGA, prichádza s pohonom obidvoch náprav Direct4 a celkovým výkonom 230 kW. Predný elektromotor má výkon 150 kW, ten zadný 80 kW.

Li-ion batéria má kapacitu 71,4 kWh, čo sa má prejaviť na dojazde na úrovni 400 kilometrov (podľa WLTP). K dispozícii sú aj špeciálne jazdné režimy, napríklad ECO, ktorý pomáha dosiahnuť čo najväčší možný dojazd – obmedzí sa rýchlosť, spustí sa iný program rozdeľovania výkonu a vypne sa systém klimatizácie.

Lexus uvádza, že spotreba by sa mala pohybovať niekde okolo hodnoty 18,1 kWh/100 km. Podporované je rýchle nabíjanie s maximálnym výkonom 150 kW, takže nabitie z 10 na 80% kapacity má byť na správnej nabíjačke otázkou približne 30 minút.

Hlavný zreteľ sa kládol na životnosť akumulátora, najmä na očakávanú úroveň výkonnosti po 10 rokoch používania vozidla. Lexus očakáva, že si akumulátor modelu RZ v tomto časovom rámci uchová viac ako 90 % svojej kapacity.

Veľkou zaujímavosťou tohto elektromobilu je voliteľné elektronické riadenie One Motion Grip. Nevyužíva žiadne mechanické spojenie ani stĺpik riadenia. Namiesto toho sa na odosielanie vstupných údajov od volantu ku kolesám využíva elektrické prepojenie. Výsledkom má byť okamžitá odozva a precíznejšie ovládanie riadenia.

Lexus RZ 450e | Foto: Lexus

Lexus RZ 450e s dĺžkou 4805 mm, šírkou 1898 mm a výškou 1635 mm spadá do kategórie SUV a ide teda o rozmernejšie auto s pomerne priestranným interiérom. Po stránke dizajnu sa podobá na svojich súrodencov Lexus NX a Lexus RX, ktorých prvkami sa vývojári zjavne inšpirovali.

Ako to už býva zvykom pri súčasných autách, aj v prípade nového Lexusu je dominantným prvkom dotyková obrazovka, v tomto prípade s uhlopriečkou 14 palcov. RZ má vo výbave novú multimediálnu platformu Lexus Link s neustále pripojenou navigáciou, funkciou rozpoznávania hlasu či podporou Apple CarPlay a Android Auto.

Život na palube vylepšujú nové technológie, ako napríklad panoramatická strecha s možnosťou stmievania a špeciálnou vrstvou obmedzujúcou vyžarovanie tepla a systém sálavého vyhrievania kabíny. Ide o dvojicu technológií zameraných na pohodlie posádky, ktoré sa na vozidle Lexus objavujú prvýkrát.

Lexus RZ 450e | Foto: Lexus

RZ profituje z pokročilých aktívnych bezpečnostných systémov a asistenčných systémov vodiča v rámci najnovšej, tretej generácie balíka Lexus Safety System+, ktorý ponúka vylepšené aj nové funkcie a širší rozsah detekcie rizika nehody. Spomedzi ďalších vylepšení, ktoré priniesol nový model RZ, môžeme spomenúť asistent poloautonómnej jazdy v jazdnom pruhu (bez potreby držania volantu), proaktívny jazdný asistent s podporou riadenia či nový monitorovací systém, ktorý v správaní vodiča kontroluje známky únavy alebo nepozornosti. Samozrejmosťou je adaptívny tempomat.

K dispozícii je tiež digitálne vnútorné spätné zrkadlo. Poskytuje vodičovi jasný výhľad, ktorý neobmedzujú opierky hlavy ani batožina, ako aj lepšiu viditeľnosť v noci a za nepriaznivých poveternostných podmienok.

Lexus RZ 450e: Cena a dostupnosť

Novinka by sa do Európy mala dostať koncom roka 2022. Oficiálnu predajnú cenu zatiaľ nepoznáme, odhady sa poriadne líšia. Portál InsideEVs napríklad špekuluje, že začínať sa bude na 50 000 dolároch, Motor1 zase uvádza, že očakávať treba omnoho vyššie číslo.

Ani Lexus neostane bez elektromobilu. Nový model dostane netradičný volant

7.4.2022

Japonský výrobca prémiových automobilov Lexus uverejnenými fotkami naznačuje, že príchod prvého elektromobilu s logom Lexus je na spadnutie. Luxusná divízia Toyoty oproti konkurencii mierne zaostávala v uvádzaní elektrických vozidiel. Celý koncern, vrátane Lexusu, sa totiž zameriaval na hybridy či vodíkový pohon.

Až koncom roka 2021 oznámila aktualizovaný plán uvedenia série nových elektrických vozidiel naprieč všetkými jej značkami. Elektrická ofenzíva začala elektrickým SUV Toyota bZ4x, ktoré príde koncom tohto roka a o podrobnostiach sme vás už informovali. Na obranu Toyoty však treba povedať, že novým technológiám sa určite nevyhýba a v oblasti hybridov majú viac ako 20 ročné skúsenosti.

Zdroj: Lexus

Volant z “formuly“

Dalo sa teda očakávať, že Lexus uvedie na trh svoju vlastnú verziu elektrického SUV a prémiová japonská automobilka dnes oznámila, že sa bude volať Lexus RZ 450e. Na svetlo sveta by mal vyjsť už 20. apríla tohto roka. Lexus ukázal okrem vonkajších tvarov aj interiér chystanej novinky. Podľa fotiek je možné, že aj zákazníci nového Lexusu si budú môcť zvoliť aj špeciálny volant v tvare monopostu F1. To isté platí totiž koniec-koncov aj pre sesterský model Toyota bZ4X.

Zdroj: Lexus

Volant pripomínajúci “kormidlo” Yoke od Tesly by sa mal ovládať veľmi jednoducho a medzi krajnými polohami má mať rozdiel iba 150 stupňov. Toyota implementovala systém drive-by-wire, ktorý jej umožňuje prispôsobiť riadenie pre situácie s nízkou rýchlosťou a ostré zákruty. Na bZ4x je takýto volant voliteľný a kupujúci si môžu objednať bežný okrúhly volant. Očakávame, že rovnakú možnosť dostanú aj zákazníci Lexusu RZ 450e.

Zdroj: Lexus

Pravdepodobne zhodná technika

„Model RZ je vyvinutý v rámci filozofie Lexus Driving Signature a je prvým vyhradeným batériovým elektrickým vozidlom Lexus.  Je navrhnutý a skonštruovaný tak, aby nastavil nové štandardy pre prémiový zážitok z jazdy, pričom vodičovi poskytuje pocit prepojenia s jeho autom,” týmito slovami japonskí inžinieri popisujú novinku.

Zdroj: Lexus

Viac než isté je aj použitie totožnej techniky pre oba spomínané modely. Presnú technickú špecifikáciu príbuznej Toyoty bRZ4x môžete nájsť v našom predchádzajúcom článku. Bližšie detaily sa dozvieme už čoskoro.

Náš tip
Nová Tesla Model S/X už nedostane bežný volant, len kontroverzný yoke, potvrdil Musk
20. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+