MojElektromobil

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia sa plánuje stať uhlíkovo neutrálny do roku 2050. Cieli na nulové emisie z výrobkov, z výrobného procesu, aj z logistiky.

„Spoločnosť Volkswagen Slovakia sa ako súčasť celosvetového koncernu vydala na cestu k uhlíkovej neutralite. Koncom minulého roka dostal plug-in hybridný pohon v poradí už piaty SUV model a od tohto momentu disponujú alternatívnym, zeleným pohonom všetky SUV modely, ktoré sú kompletne vyrábané v bratislavskom závode. Spolu so znižovaním CO2 pri produktoch sa spoločnosť zameriava tiež na zmenšovanie uhlíkovej stopy priamo vo výrobe a logistike, ale možnosti hľadá aj v rámci firemnej mobility. Klimatické zmeny si totiž vyžadujú komplexné riešenia ruka v ruke vo všetkých oblastiach podnikania“, píše VW Slovakia v tlačovej správe.

Volkswagen Slovakia bude uhlíkovo neutrálny

Celosvetový koncern Volkswagen Group je známy svojim odhodlaním výrazne znížiť uhlíkovú stopu vo svojom produktovom portfóliu, ale aj vo svojich výrobných a logistických aktivitách. Do roku 2030 chce vyrábať 70% elektromobilov. Hlási sa v Parížskej dohode a plánuje dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050 v rámci stratégie Zero Impact Factory.

Výrobnému podniku Volkswagen v Bratislave sa darí implementovať inovatívne technológie a týmto spôsobom znižovať uhlíkovú stopu. Export vyrobených vozidiel z fabriky po koľajniciach sa neustále zvyšuje, pričom už dnes predstavuje vyše 80%. Znižovaniu emisií pomáhajú aj samotní zamestnanci závodu svojimi zlepšovacími návrhmi.

Výroba VW e-Up! v Bratislave
Výroba VW e-Up! v Bratislave | Foto: Redakcia

Splnené emisné limity pod 95 g/km

Podnik v roku 2020 splnil prísny flotilový emisný limit Európskej komisie na úrovni 95 g/km. Pomohla mu v tom najmä vysoká výroba elektrických, plug-in hybridných, alebo aj CNG vozidiel a optimalizácia počtu služobných vozidiel. Do roku 2025 plánuje závod vyrábať vozidlá o 45% ekologickejšie v porovnaní s referenčným rokom 2010.

To sa týka aj vypúšania prchavých organických látok (VOC), množstva skládkového odpadu a o takmer polovicu sa zníži aj spotreba energie a vody. Podniku sa podarilo znížiť zaťaženie životného prostredia na jedno vyrobené vozidlo o 25% do roku 2018.

elektromobily Škoda Citigoe iV (Foto: VW Slovensko)
Výroba elektromobilov Škoda Citigoe iV v Bratislave (Foto: VW Slovensko)

Alternatívne motorizácie

Závod Volkswagen Slovakia v našej krajine už preinvestoval 4,5 miliardy eur a vyrobil viac ako 6 miliónov automobilov. Čo sa týka elektrifikácie modelov, s tou fabrika začala v roku 2013. Vtedy sa tu začali vyrábať prvé kusy elektromobilu Volkswagen e-Up!, ktorý je stále veľmi obľúbeným modelom vo svete.

V segmente malých mestských vozidiel VW Slovakia okrem e-Up! vyrába aj elektrickú Škodu Citigoe iV a Seat Mii electric. K dnešnému dňu vyrába všetkých päť SUV modelov aj v plug-in hybridnej verzii. Ide o vozidlá Volkswagen Touareg, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Audi Q7 a Audi Q8.

Uhlíková neutralita vo Volkswagen Slovakia (Foto: VW Slovakia!
80% vyrobených áut odchádza z bratislavskej fabriky VW po železnici, závod bude uhlíkovo neutrálny do roku 2050 (Foto: Volkswagen Slovakia)

Uhlíková neutralita iných automobiliek

VW Slovakia samozrejme nie je jediný závod a automobilka s cieľom uhlíkovej neutrality. Nepoznáme ciele uhlíkovej neutrality konkrétnych fabrík na Slovensku. Vieme však, že koncern Jaguar Land Rover (JLR) spravil radikálny krok, keď oznámil, že od roku 2025 úplne vymaže z ponuky čisto spaľovacie verzie svojich modelov.

Značka Jaguar bude ponúkať od tohto roku iba čisté elektromobily a značka Land Rover tak urobí v roku 2030. Cieľom celého koncernu je pritom dosiahnuť nulové uhlíkové emisie naprieč dodávateľským reťazcom, produktmi a prevádzkami, a to do roku 2039.

Dobrým príkladom je aj výrobný závod značky Škoda v českom Vrchlabí. Tu sa už dnes môžu pochváliť uhlíkovou neutralitou. Firma tu s doterajšími aktivitami dokázala znížiť produkované emisie CO2 z pôvodných 45 000 ton ročne na 3 000 ton ročne, čím sa stala priekopníkom v rámci výrobných závodov značky.  Ide o 93-percentné zníženie CO2.

2. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+