MojElektromobil

Na autosalóne vo Frankfurte mala zastúpenie aj španielska automobilka SEAT, ktorá ukázala svoje elektrické novinky. SEAT Mii je najlacnejším z predstavených modelov. Ide o menšie mestské vozidlo, ktoré obsahuje batériu s kapacitou 36,8 kWh. Tá podľa automobilky zabezpečí dojazd 260 km (WLTP).

Výkonom neoslní

SEAT ďalej informuje, že pod kapotou nájdeme elektromotor s výkonom 61 kW (83 k) a krútiacim momentom 212 Nm. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h automobilka neuvádza, no na 50 km/h to zvládne za 3,9 sekundy. Pri využití rýchleho nabíjania sa batéria nabije na 80 percent kapacity približne za hodinu.

Základom elektromobilu je konvenčný model Mii. Exteriér sa v porovnaní so spaľovacím modelom zmenil iba mierne. Vlastne jedinými novinkami sú nápisy “electric” vzadu a na bokoch automobilu.

“Trh sa rýchlo mení a elektrifikácia napreduje rýchlym tempom. V Európe sa trh s elektromobilmi len v prvých štyroch mesiacoch roka 2019 zvýšil o 46 %. Niet pochýb o tom, že elektrické vozidlá budú v budúcnosti v našej ponuke zohrávať dôležitú úlohu.”

Luca De Meo, generálny riaditeľ automobilky SEAT

Interiér je tiež takmer na nerozoznanie od konvenčného modelu. Ponúka štýlové osvetlenie, vyhrievané športové sedadlá a športový volant. V štandardnej výbave nechýba ani systém varovania pred opustením jazdného pruhu.

SEAT CONNECT

SEAT Mii je prvým modelom značky, ktorý ponúkne spomínanú funkciu. Tá umožní vzdialený prístup k vozidlu pomocou vášho smartfónu. Majitelia vozidla získajú prehľad o rôznych údajoch týkajúcich sa jazdy, parkovacej pozície a základnom stave elektromobilu. Uvidia napríklad či sú zatvorené dvere alebo zapnuté svetlá.

Seat Mii electric

Na diaľku je možné ovládať klimatizáciu, takže stačí nastaviť požadovanú teplotu ešte pred odjazdom a následne sadnete do príjemne vychladeného interiéru vozidla.

Cena a dostupnosť

SEAT Mii je podľa výrobcu jedným z najlacnejších elektromobilov na trhu a nebude stáť viac ako porovnateľné vozidlo so spaľovacím motorom. Aká je teda jeho cena? Tá by mala byť na úrovni 20 650 €. Vozidlo by malo byť na európskych trhoch dostupné už v septembri.

Seat Mii electric

Technické parametre:

 • Dĺžka: 3557 mm
 • Šírka: 1645 mm
 • Výška: 1478 mm
 • Hmotnosť: 1200 kg
 • Miesta na sedenie: 4
 • Objem batožinového priestoru: 251 l (923 l po sklopení zadných sedadiel)
 • Kapacita batérie: 36,7 kWh
 • Výkon: 61 kW (83 k)
 • Krútiaci moment: 212 Nm
 • Dojazd: 260 km (WLTP)
 • Spotreba: 12,9 kWh/100 km
 • Zrýchlenie: z 0 na 50 km/h za 3,9 s
 • Nabíjanie: z 0 na 80 % za približne hodinu
 • Cena: 20 650 €

Konkurencia hlavne z koncernu Volkswagen

Najväčšou konkurenciou tomuto elektromobilu bude Škoda Citigo iV. Tá ponúka veľmi podobné, ba priam až rovnaké parametre ako Seat Mii electric. Rovnaký je výkon (61 kW), akumulátor (36,8 kWh) a aj udávaný dojazd (260 km WLTP).

Seat je o niečo kratší 3557 mm vs 3597 mm, no ponúka úplne rovnaký objem batožinového priestoru. Oficiálna európska cena novej Škody Citigo iV je 20 950 eur, čo je o 300 eur viac ako v prípade Seatu. Avšak na domácom českom trhu je jej cena v prepočte len 16 600 eur. Tá slovenská bude oznámená v októbri.

Volkswagen e-up
Volkswagen e-up!

Veľmi podobným modelom je aj elektrický VW e-up!. Ide vlastne o koncernovú dvojičku modelu Citigo iV, avšak s o niečo vyššou cenovkou. Momentálne ho zoženiete za 21 975 eur.

Seat Mii electric naživo

Autosalón Frankfurt 2019 očami redakcie:

 

13. septembra 2019

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+