MojElektromobil

Mercedes dnes predstavil víziu elektromobilu budúcnosti s názvom EQS – plne elektrický, luxusný sedan 21. storočia. Hoci ide zatiaľ iba o koncept, nejeden fanúšik elektromobilov zatúži aby sa stal realitou. Nesľubuje pritom nereálne parametre.

Aerodynamické línie

„VISION EQS vytvára spojenie medzi racionalitou a emóciou. Predstavuje vzrušujúci dizajn budúcich modelov EQ od spoločnosti Mercedes-Benz. Jeho jednoliate proporcie a dramatická plynulosť sú štylistické ohlasy novej generácie elektrických vozidiel značky Mercedes-Benz.“

Vision EQS na prvý pohľad zaujme aerodynamickým tvarom. Koeficient odporu vzduchu Mercedes zatiaľ nezverejnil, je jasné že bude súťažiť so špičkou na trhu. Kapacita batérie by mala dosiahnuť „približne 100kWh„. S ňou by malo byť EQS schopné prejsť vzdialenosť 700 kilometrov (WLTP), čo znamená že sa inžinieri budú musieť poriadne vyhrať s efektivitou. Práve výborná aerodynamika by mala byť v tom nápomocná.

Futuristický interiér

Mnohé koncepty odjakživa pútajú futuristickými interiérmi. Nie je tomu inak ani v prípade Vision EQS. Nádherné línie, sedadlá ako z kozmickej lode. Kým v minulosti išlo skôr o úlet s nadhľadom, Tesla s minimalistickým interiérom svojho Modelu 3 dokázala, že budúcnosť je tu. A zákazníci ju nielen že tolerujú, ale často vyslovene žiadajú.

Interiér EQS je ešte viac futuristický. Nazriete dnu a túžite po tom aby tá budúcnosť už konečne prišla.

Ako uvádza výrobca, „EQS je priekopníkom pre celú rodinu Mercedes-Benz EQ. Štúdia poskytuje výhľad na nový rozmer udržateľného luxusu.“

350 kW nabíjanie

EQS má zvládnuť DC nabíjanie o výkone 350 kW. Nabitie batérie do 80% by malo trvať menej ako 20 minút. Nabíjacím štandardom má byť samozrejme CCS.

Maximálna rýchlosť má presiahnuť 200 kilometrov za hodinu, z 0 na 100 zrýchli za menej ako 4,5 sekundy.

Obnoviteľné zdroje majú prednosť

„Mercedes-Benz sa usiluje o kompletne CO2-neutrálny vozový park do 20 rokov. To znamená zásadnú transformáciu spoločnosti za menej ako tri produktové cykly. Cesta smerom k trvalo udržateľnej mobilite je preto inovácia s komplexným prístupom. Cieľom je vzbudiť nadšenie zákazníkov pre klimaticky neutrálnu mobilitu a bezemisnú jazdu.

V niektorých regiónoch je elektrická energia v závislosti od spôsobu jej výroby významným zdrojom CO2 emisii počas životného cyklu elektrického vozidla. Preto sa Mercedes-Benz snaží povzbudiť zákazníkov, aby nabíjali svoje autá ekologickou energiou.“

Chvályhodným vylepšením prešla navigácia – pri nej bude infotainment vozidla preferovať stanice s energiou podchádzajúcou z obnoviteľných zdrojov.

Mercedes je členom joint venture Ionity, projektu, ktorý má v pláne postaviť 400 ultrarýchlych nabíjacích lokalít do konca roku 2020. Viac než 100 z nich je už v prevádzke.

10. septembra 2019

+