MojElektromobil

Ak bývate v rodinnom dome, prípadne máte možnosť nabíjania na vlastnom parkovacom mieste alebo v garáži, je možné, že plánujete kúpiť domáci wallbox. Každý elektromobil sa samozrejme dá nabíjať aj z domácej zásuvky, no nie každému stačí takáto rýchlosť nabíjania.

Výber wallboxov je naozaj široký a okrem vlastných riešení rôznych firiem ponúkajú vlastné nabíjačky aj konkrétne automobilky. V tomto článku sme sa ale zatiaľ rozhodli venovať riešeniam, ktoré sú dostupné pre každého.

Na Slovensku si môžete zakúpiť nástenné wallboxy od viacerých firiem a s rôznymi parametrami. Najskôr sa teda pozrieme na to, aký wallbox je pre vás najvýhodnejší a ktoré parametre musíte pri výbere sledovať. A to aj s prihliadnutím na to, aké máte vozidlo, voľnú kapacitu elektrickej siete a iné.

Aký wallbox je pre mňa ideálny?

Základné otázky:

 • Aký výkon nabíjania potrebujem?
 • Potrebujem manažovať dostupnú kapacitu v dome?

Doplňujúce otázky:

 • Chcem smart funkcie?
 • Je nutná možnosť autorizácie?
 • Potrebujem filtrovať používateľov?

Aký výkon nabíjania potrebujem?

Ako som povedal, na trhu sú rôzne wallboxy s rôznymi parametrami. Z pohľadu výkonu je možné pozerať po 1-fázových s výkonom 3,6 kW alebo 3-fázových s výkonom 11 či dokonca 22 kW. Ak máte doma napríklad plug-in hybrid BMW, tak tie sa zatiaľ dokážu nabíjať maximálnym výkonom 3,6 kW cez jednu fázu. To v praxi znamená, že by vám stačil aj základný wallbox, no zároveň je takéto riešenie možno zbytočné. Totiž, rozdiel v dĺžke nabíjania medzi domácou zásuvkou a takýmto základným wallboxom je skutočne zanedbateľný.

15 kWh batéria Palubná nabíjačka – 3,6 kW
1-fázový wallbox 4 hodiny
230V domáca zásuvka 6,5 hodiny

Zároveň ale, ak máte doma plug-in hybrid, prípadne elektromobil so základnou palubnou nabíjačkou, je pravdepodobné, že časom siahnete aj po ďalšom elektromobile alebo plug-in hybride, ktorý už bude podporovať rýchlejšie nabíjanie cez domáci wallbox. Práve preto rozhodne odporúčam investovať priamo do 3-fázového wallboxu. Určite je lepšie, ak ste do budúcnosti pripravení a nemusíte neskôr riešiť výmenu a montáž.

Navyše je nepravdepodobné, že by sa v blízkej a aj ďalekej budúcnosti stalo štandardom ešte výkonnejšie nabíjanie, kvôli čomu by ste museli kupovať nový wallbox. Na druhú stranu, je nie je veľmi pravdepodobné, že siahnete po wallboxe s nízkym výkonom, nakoľko aj samotné firmy ponúkajú wallboxy výhradne s výkonom do 22 kW. Určite je to ale otázka na mieste, aby ste mali istotu.

77 kWh batéria Palubná nabíjačka – 11 kW
1-fázový wallbox 21 hodín
3-fázový wallbox 7 hodín
230V domáca zásuvka 33,5 hodiny

Potrebujem manažovať dostupnú kapacitu v dome?

Predovšetkým pri nabíjaní vyšším výkonom môže byť nutné sledovať dostupnú kapacitu v dome. Štandardne môžete mať dom napojený na 20A alebo 25A ističe cez 3 fázy. To v praxi znamená, že z vášho odberného miesta, teda domu, môžete maximálne odoberať 13,8 kW alebo 17,2 kW. Ak nabíjate elektromobil výkonom 11 kW, potom vám na iné spotrebiče zostáva dostupná kapacita 2,8, respektíve 6,2 kW. Pri výkonnejšom, 25A ističi by ste sa s nedostatočnou kapacitou stretnúť nemuseli, no pri 20A ističi môžete mať problém.

Nabíjanie výkonom 11 kW Celková kapacita Voľná kapacita
20A 13,8 kW 2,8 kW
25A 17,2 kW 6,2 kW

Ak teda naraz nabíjate auto výkonom 11 kW a zároveň zapnete rúru, umývačku riadu, sušičku a navyše pozeráte film cez domáce kino, nemusí vám táto rezerva stačiť. Za takýchto okolností by vám vyhodilo ističe. Aby sa to nestalo, existujú wallboxy, ktoré dokážu monitorovať dostupnú kapacitu a podľa toho škálujú výkon nabíjania tak, aby sa vozidlo nabíjalo vždy maximálnym možným výkonom. Teda, napríklad v noci by sa auto nabíjalo plným výkonom a cez deň, ak by to nebolo možné, by nabíjanie prebiehalo pomalšie. Manažment určite oceníte, ak máte doma dve a viac áut, ktoré je potrebné nabíjať.

Chcem možnosť autorizácie a filtrovanie používateľov?

Takáto možnosť je pre domáce používanie zbytočná, no je možné, že vaša situácia si to vyžaduje. Bežne sa však tieto funkcie využívajú napríklad na verejných nabíjacích staniciach alebo v podzemných garážach bytového domu, kde je potrebné priraďovať nabíjanie ku konkrétnemu používateľovi. Táto otázka je teda vhodná skôr pre podnikateľov alebo firmy, ktoré dané riešenia potrebujú alebo ich inštalujú zákazníkom.


ZSE Drive

ZSE Drive ponúka wallboxy značiek Garo, Alfen, Innogy a Vestel. Všetky predávané wallboxy sú vybavené smart funkciami a manažmentom výkonu nabíjania tak, aby nebola prekročená dostupná kapacita na danom mieste. Firma sa pre takýto krok rozhodla z dôvodu vyššieho komfortu pre konečného užívateľa – zákazníka. Vždy tak môžete mať poruke informácie o nabíjaní, čo určite oceníte.

Všetky wallboxy od ZSE Drive dokážu nabíjať výkonom až 22 kW cez 3 fázy, no pre potreby domácností sú väčšinou obmedzované na 11 kW. Pomocou integrovaného elektromeru dokážu informovať o spotrebovanej elektrickej energii a majiteľ elektromobilu alebo plug-in hybridu má prehľad o nabíjaní. Každý wallbox je taktiež vybavený RFID čítačkou, LAN konektorom a modulom pre 2G/3G/4G siete. V niektorých prípadoch je zabudované aj WiFi rozhranie.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Nie (Je možné zakúpiť aj s káblom)
 • Dĺžka kábla: –
 • Úroveň ochrany: IP55
 • Dynamické riadenie výkonu: V cene
 • Cena: Od 799€ (Bezkáblový model od Innogy)

ZSE Drive pripravuje pre svojich zákazníkov, ktorí využívajú verejnú nabíjaciu sieť, špeciálnu ponuku so zaujímavými cenami. Tie síce zatiaľ nešpecifikovali, no súčasťou tejto ponuky bude wallbox s plnou kontrolou a so sledovaním spotreby cez mobilnú aplikáciu. Vrátane manažovania tarifného pásma, v ktorom by ste si chceli vozidlo nabíjať.

ZSE Drive wallbox
Wallbox od ZSE Drive | Foto: Redakcia

ejoin

Firma ejoin má v ponuke jeden domáci wallbox s maximálnym výkonom 22 kW cez 3 fázy. Tento maximálny výkon nabíjania je teda v základe, ale podľa potreby sa znižuje. Rovnako sú v základe smart funkcie, vďaka čomu sa je možné k wallboxu pripojiť cez mobilnú aplikáciu pomocou WiFi. V rámci nej je možné kontrolovať spotrebu pri domácom nabíjaní. Wallbox je dodávaný s integrovaným káblom o dĺžke päť metrov a taktiež poteší štandardné krytie IP54.

K dispozícii je aj riadenie výkonu podľa dostupnej kapacity či prepojenie s fotovoltaickým systémom. Regulácia výkonu je možná cez externé vstupy, ale aj bezdrôtovo. Najlacnejšia možnosť je cez externé vstupy s príplatkom 40 eur. Za bezdrôtové riešenie si budete musieť priplatiť 200 eur.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: 5 metrov
 • Úroveň ochrany: IP54
 • Dynamické riadenie výkonu: Za doplatok
 • Cena: Od 679 eur + doplnky

Zaujímavé je, že ejoin ponúka aj prenosný wallbox s možnosťou zapojenia do klasickej priemyselnej 5-kolíkovej zásuvky. Aj k tomuto prenosnému wallboxu je možné zakúpiť manažovanie výkonu na základe dostupnej kapacity, no prirodzene iba s drahším bezdrôtovým riešením. Je však pozoruhodné, že je táto možnosť dostupná aj pre takýto typ nabíjačky. Priamo v cene je podpora pre smart funkcie, teda prepojenie s mobilným telefónom so sledovaním spotreby. Cena takéhoto wallboxu je 569 eur pre verziu s výkonom 11 kW, respektíve 599 eur s výkonom 22 kW.

ejoin wallbox domáci prenosný wallbox
Domáci a prenosný wallbox od ejoin | Zdroj: Ejoin

GreenWay

Ponuka prevádzkovateľa siete nabíjacích staníc GreenWay pozostáva z jedného typu wallboxu Etrel INCH Pro. Ten môže byť zakúpený v rôznych verziách s jednotným nabíjacím výkonom. GreenWay predáva wallboxy, ktoré dokážu nabíjať výkonom 22 kW, no pre domácnosti sa tento výkon obmedzuje podľa potreby. Teda buď na 11 kW alebo ešte nižšie. V závislosti od požiadaviek zákazníka môže byť vybavený aj rôznymi smart funkciami, ktoré zjednodušujú používanie a nabíjanie vozidla.

Samozrejme tiež nechýba možnosť škálovania výkonu nabíjania podľa dostupnej kapacity na odbernom mieste alebo inteligentné využívanie solárnej energie, prípadne energie z batérií. GreenWay okrem predaja ponúka aj kompletný servis. Wallbox vám môžu namontovať, no taktiež za vás vybaviť nutnú komunikáciu s vašim odberateľom v prípade potreby. Zaobstarať si teda môžete buď samostatný domáci wallbox alebo aj riešenie takzvane “na kľúč“. Od konkrétnych požiadaviek zákazníka sa môže líšiť aj konečná cena, no štandardne sa pohybuje od 500 do 1000 eur.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: –
 • Úroveň ochrany: –
 • Dynamické riadenie výkonu: V drahších modeloch
 • Cena: od 500 eur do 1000 eur
wallbox greenway
Wallbox od GreenWay | Zdroj: GreenWay

AgeVolt

Slovenská firma AgeVolt má v ponuke svoj vlastný domáci wallbox s maximálnym výkonom do 22 kW cez 3 fázy. Vďaka krytiu je vhodný aj do vonkajšieho prostredia. Wallbox dokáže inteligentne a dynamicky riadiť výkon nabíjania podľa dostupnej kapacity a firma tiež počíta s prepojením na fotovoltaické panely. Štandardne je wallbox vybavený LAN konektorom, no za príplatok je možné doplniť LTE modul. Zaujímavé tiež je, že firma garantuje doživotnú bezplatnú aktualizáciu softvéru.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: 4 metre
 • Úroveň ochrany: IP44
 • Dynamické riadenie výkonu: V cene
 • Cena: Doplníme neskôr

  wallbox agevolt

   Wallbox od AgeVolt | Zdroj: AgeVolt

EV-GP

Nabíjacie wallboxy od firmy EV-GP dokážu nabíjať maximálnym výkonom 22 kW cez 3 fázy. Nechýbajú tu smart funkcie, vrátane inteligentného škálovania výkonu podľa dostupnej kapacity v dome, zo solárnej energie alebo batérií. Zariadenie taktiež dokáže merať odobranú energiu cez vstavaný wattmeter.

K dispozícii majú dva wallboxy s totožnými základnými parametrami, avšak s inou mierou ochrany IP. Lacnejšia verzia za 690 eur má krytie IP20 a je teda vhodná do interiéru. Drahšia verzia za 790 eur má krytie IP54 a už je použiteľná aj v exteriéri.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: 5 metrov
 • Úroveň ochrany: IP20 a IP54
 • Dynamické riadenie výkonu: V cene
 • Cena: od 690 eur do 790 eur
wallbox ev-gp
Wallbox EV-GP | Zdroj: LED.sk

Tesla

Tesla v súčasnosti ponúka jeden domáci wallbox, ktorý je svojou funkcionalitou asi najjednoduchší z celej ponuky, ale plní svoju primárnu úlohu. Maximálny nabíjací výkon je 22 kW cez tri fázy. Kábel je integrovaný a má dĺžku až 7,5 metra. Bohužiaľ, integrované nie sú žiadne smart funkcie a ani dynamické riadenie výkonu. Maximálna kapacita sa dá nastaviť, no dynamická úprava podľa dostupnej kapacity na odbernom mieste tu nie je možná. Ak potrebujete dva wallboxy, môžu medzi sebou komunikovať a tento vopred stanovený výkon medzi sebou deliť.

Wallbox sa na Slovensku zakúpiť nedá, nakoľko Tesla ešte nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie. Pre jeho kúpu je teda potrebné navštíviť predajne Tesla vo Viedni alebo v Prahe. Tesla však už má novú verziu, ktorá by mohla čoskoro prísť do predaja aj v okolitých krajinách. Nová verzia je ľahšia, s kratším, ale zároveň aj tenším káblom. Zmenená bola aj farba, a to zo striebornej na bielu. Dĺžka kábla bola zmenená citeľne, a to zo 7,5 metra na 5,5 metra. Súčasťou sú aj smart funkcie cez WiFi, aj keď zatiaľ nie je jasné, o aké konkrétne pôjde.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: 7,5 metrov
 • Úroveň ochrany: –
 • Dynamické riadenie výkonu: Nie (Dva wallboxy dokážu deliť nastavený výkon)
 • Cena: 529 eur
Tesla Wallbox wall connector
Tesla Wallbox | Zdroj: Tesla

Martel Trade, s.r.o.

Slovenský výrobca nabíjacích staníc a prevádzkovateľ vlastnej nabíjacej siete Sminn ponúka 2 typy domácich nabíjacích staníc:
1. HomeBox – predstavuje základnú verziu domácej nabíjacej stanice s výkonom 1×22 kW v prevedení so zásuvkou Typ 2 alebo káblom s konektorom Typ 2 a dĺžkou 5 m. Prehľadný displej zobrazuje stav nabíjania a prenesenú energiu v kWh. Cena 590 €  s DPH.
2. SminnBox – je nabíjacia stanica obohatená o tzv. smart riešenia. Dostupná je v prevedení pre 1 auto alebo nabíjanie 2 áut súčasne. Medzi najviac používané smart funkcie patrí dynamické riadenie výkonu, kedy nabíjacia stanica plynulo reaguje na spotrebu domácnosti a neprekročí rezervovanú kapacitu hlavného ističa.

Ďalšou výhodou je možnosť využitia nabíjania energiou z fotovoltického zdroja. Nabíjacia stanica priamo komunikuje s fotovoltickým systémom a rozdeľuje energiu medzi batériové úložisko a nabíjanie vozidla. Naša spoločnosť je certifikovaným inštalatérom fotovoltických systémov, preto dodávku je možné realizovať na kľúč.
Novinkou medzi smart funkciami je možnosť sprístupniť domácu nabíjaciu stanicu pre verejné nabíjanie. Užívateľ si v aplikácii SminnDrive zvolí režim verejnej nabíjacej stanice a nastaví cenu za nabíjanie v čase keď nabíjaciu stanicu práve nevyužíva. Nabíjacia stanica sa zobrazí na mape nabíjacej siete SminnDrive. Výnos z nabíjania je poukázaný na účet majiteľa nabíjacej stanice.

Dôležité údaje:

 • Výkon: Až do 22 kW
 • Počet fáz: 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: 5m
 • Úroveň ochrany: IP54
 • Dynamické riadenie výkonu, Fotovoltika,
 • Zdielané nabíjanie: SminnBox
 • Cena: od 590 eur do 1900 eur
Zdroj: Martel Trade, s.r.o.

ŠKODA

Domáce nabíjacie stanice, takzvané wallboxy, má vo svojej ponuke aj ŠKODA. Konkrétne domáce nabíjačky ponúka v troch verziách – wallbox ŠKODA iV, wallbox ŠKODA iV Connect a wallbox ŠKODA iV Connect+. Z pohľadu maximálneho nabíjacieho výkonu, a teda rýchlosti nabíjania, si sú rovné – maximálna rýchlosť nabíjania dosahuje 11 kW/h. K rozdielu dochádza v tom, akými doplnkovými funkciami disponujú.

Úplným základom je model wallboxu ŠKODA iV, ktorý je vhodný, ak chcete nabíjať doma, a tento proces nepotrebujete nejakým spôsobom ovládať na diaľku. Nenájdete tu totiž podporu pre vzdialené pripojenie, a s tým spojené smart funkcie, ako je prístup z mobilnej aplikácie. Ak hľadáte jednoduché, pohodlné a bezpečné riešenie pre domáce nabíjanie, je to dobrá voľba.

Stredný model ŠKODA iV Connect je už doplnený o LAN a Wi-Fi pripojenia, takže k nemu môžete pristupovať aj z mobilnej aplikácie a navyše disponuje autorizáciou cez čipovú kartu RFID. To znamená, že sa hodí napríklad aj do zdieľaných garáži, pretože nabíjanie nie je možné spustiť bez patričného overenia.

Najvyšší model ŠKODA iV Charger Connect+ k tomu všetkému ešte pridáva certifikovaný elektromer a LTE modul. Táto verzia sa hodí skôr do väčších vozových parkov, firiem či zdieľaných garáží, kde bude svoj elektromobil pravidelne a aktívne nabíjať viacero ľudí. Práve vďaka zabudovanému elektromeru je možné sledovať spotrebu jednotlivých používateľov, čo je možné následne využiť pre potreby finančnej kompenzácie.

Dôležité údaje:

 • Výkon: 3,6 až 11 kW
 • Počet fáz: 1 alebo 3
 • Integrovaný kábel: Áno
 • Dĺžka kábla: 4,5 alebo 7,5 metra
 • Úroveň ochrany: IP54
 • Cena: Od 550€
Foto: ŠKODA

Článok priebežne aktualizujeme

Náš tip
Wallbox začne na seba zarábať od prvého dňa, komfort pocítite okamžite | Rozhovor

17. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+