MojElektromobil

K automobilkám a spoločnostiam, ktoré na Slovensku predávajú domáce nabíjacie stanice vo forme takzvaných wallboxov sa najnovšie pripája už aj ŠKODA. Konkrétne ponúka trojicu modelov s rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a 7,5-metrovým káblom pre pripojenie vozidla.

  • Základný ŠKODA iV Charger stojí 556€. Nedisponuje žiadnymi inteligentnými funkciami, ponúka len nabíjanie pre domáce použitie.
  • Stredný model ŠKODA iV Charger Connect je v predaji za 795€. V tomto prípade je oproti základu pridaný modul pre autorizáciu čipovou kartou RFID.
  • Najvyšší model ŠKODA iV Charger Connect+ stojí až 1074€, prakticky dvojnásobok základu. V porovnaní so stredným modelom je tu pridaný LTE modul a elektromer.

Wallbox ako tradičné riešenie pre domácnosti

Domáce nabíjačky, takzvané wallboxy, nájdete v ponuke viacerých automobiliek, ktoré predávajú elektromobily. Úplnou klasikou je samozrejme Tesla, no okrem toho je tu napríklad aj Mazda, Peugeot či Mercedes-Benz. Domáce nabíjacie stanice ponúka aj slovenský výrobca EV-GP alebo spoločnosť ejoin.

Takzvaný „smart wallbox“ pre domácnosti nájdeme aj v ponuke ZSE Drive. Špecialitou je v tomto prípade aj ponuka špeciálny tarif pre odber elektrickej energie.

Karta pre nabíjanie naprieč celou Európou

ŠKODA pripravuje aj MyŠKODA Powerpass, vďaka ktorému vraj bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s jednou čipovou kartou. Táto celoeurópska karta bude na Slovensku dostupná s príchodom modelu ŠKODA ENYAQ iV. S jednou kartou má byť možné nabíjať na viac než 143-tisíc nabíjacích staniciach po celej Európe. Objednanie a aktivácia tejto karty bude možná cez aplikáciu.

Do budúcna vlastné nabíjacie stanice

ŠKODA chce do budúcna vybudovať vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov. V blízkej budúcnosti by sa to dokonca malo týkať aj Slovenska. Nateraz avizuje napríklad využitie recyklovaných batérií z elektromobilov a plug-in hybridov pre vybudovanie nabíjacích staníc s výkonom 11 až 22 kW. Budú ich tvoriť batériové moduly vytvorené z už použitých batérií.

Náš tip
Nabíjanie elektromobilu doma – Wallbox s dynamickým riadením výkonu | BLOG
24. novembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+