MojElektromobil

Tesla vo svojom online obchode čerstvo začala ponúkať novú, v poradí už tretiu generáciu svojej domácej nabíjacej stanice Wall Connector.

Takzvaný wallbox prešiel viacerými zaujímavými úpravami a momentálne je ponúkaný pre zákazníkov v Spojených štátoch za cenu 500 dolárov. Všeobecne sa očakáva, že situácia s dostupnosťou sa v dohľadnej dobe zmení a novinka oficiálne dorazí aj do našich končín, samozrejme s európskymi špecifikáciami a konektorom.

Medzi najväčšie zmeny v porovnaní s predošlou generáciou Wall Connector patrí:

  • Zníženie maximálneho nabíjacieho výkonu z 22 kW na 11,5 kW;
  • Wi-Fi konektivita pre softvérové aktualizácie, vylepšenia a vzdialenú správu;
  • Ľahšie manipulovateľný a tenší kábel s dĺžkou približne 5,5 metra pre lepšiu manipuláciu a väčší komfort (doteraz dve verzie káblov s dĺžkou 2,5 a 7,5m);
  • Nové farebné prevedenie – lesklá biela.

Integrácia Wi-Fi môže mať oveľa viac dôvodov

Vďaka zabudovanej Wi-Fi bude možné aktualizácie pre “domácu nabíjačku” inštalovať nezávisle, takzvaným “over-the-air” spôsobom. Firmware wallboxu bolo možné aktualizovať aj doposiaľ, vyžadovalo si to však zapojené vozidlo značky Tesla.

Špekuluje sa však, že Wi-Fi môže po ďalších aktualizáciach slúžiť aj na množstvo ďalších funkcii. Napríklad meranie spotrebovanej energie, možnosť zdieľania dostupného výkonu medzi viacero nabíjačiek bez nutnosti ich prepájania krútenou dvojlinkou, automatická úprava nabíjacieho výkonu podľa dostupnej kapacity v kombinácii so solárnou strechou / Powerwall. Pri použití v Destination Charging programe (napríklad v hoteloch či reštauráciach) umožní navyše možnosť jednoduchšieho a spravodlivejšieho účtovania nabíjania, kontrolu obsadenosti, či automatické hlásenie chybových stavov.

Tesla avizuje aj celkovo pohodlnejšie používanie a ľahšiu manipuláciu, ktorá má byť dosiahnutá zmenou nabíjacieho kábla. K tomu malo prispieť práve zníženie výkonu Wall Connectora z 22 na 11,5 kW.

Zatiaľ nie je isté, či rovnaké výkonové špecifikácie budú mať aj európske verzie wallboxu. Je to však viac než pravdepodobné.

Náš tip
ABB uvádza novú 24kW DC nabíjačku so zaujímavou cenou
16. januára 2020
Zdroj: Teslarati

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+