MojElektromobil

Spoločnosť ABB predstavila nový kompaktný DC wallbox o výkone 24kW. Hoci pri spomínanom výkone ho nemožno nazvať priamo „rýchlonabíjacou stanicou“, ide o veľmi zaujímavú alternatívu so strednou rýchlosťou nabíjania pre verejné parkovacie domy, nákupné centrá, či motoresty.

Nabíjanie cez jednoduchšie a lacnejšie AC wallboxy má zásadnú nevýhodu, a to obmedzenie nabíjania palubným AC-DC konvertorom v aute. Ten má obvykle hodnoty od 3,3 do 7,2 kW (výnimkou je Tesla či Renault Zoe; Zoe ale zase nepodporuje DC nabíjanie). Cez AC wallbox sa vtedy auto nabíja pomaly. AC nabíjanie preto slúži prevažne na dobíjanie auta cez noc, kedy je času dostatok.

Výhodou DC nabíjania je úplné obídenie palubnej nabíjačky, a teda nie je ňou limitované. Výkon 24kW znamená rýchlosť približne 100 – 160 kilometrov dojazdu za hodinu nabíjania.

ABB DC wallbox (ako ho samotný výrobca oficiálne nazýva) podporuje konektory zo známej dvojice Chademo a CCS, pričom zákazník si môže vybrať či chce podporu iba pre jeden z nich, alebo oba. Nabíjačka má 7-palcový farebný dotykový displej, a možnosť autentifikácie NFC / RFID kartou. Podporuje GSM / 3G pripojenie a klasický ethernet. Stanica sa pripája na jednu 200 – 240V fázu so vstupným prúdom 100A.

Aktualizácia 1: EU verzia bude obsahovať 3-fázové zapojenie s istením 40A.

Cena DC wallboxu je síce pre individuálnych používateľov vysoká, pre cieľový segment je viac než zaujímavá. Výrobca nastavil cenovku tesne pod 10 000 Eur, a teda so štátnou dotáciou 75% pre podnikateľov by klesla na veľmi prijateľných 2 500 Eur. Vieme si preto predstaviť, že by sa mohol objaviť na parkoviskách pri obľúbených reštauráciach motoristov po celom Slovensku.

Nový produkt bude v Európe dostupný na začiatku roku 2019.

8. novembra 2018

+