MojElektromobil

Nabíjacia sieť na Slovensku sa našťastie stále rozširuje a to predovšetkým vďaka našim najväčším prevádzkovateľom infraštruktúry. ZSE Drive zverejnilo detaily o ich plánoch na tento rok a zároveň aj konkrétne miesta, kde už čoskoro vyrastú nové nabíjacie stanice.

132 nabíjacích bodov ZSE Drive

Ešte pred samotným odhalením nových lokalít, ZSE Drive priblížilo súčasný stav infraštruktúry na Slovensku. V súčasnosti majú v celej krajine 132 nabíjacích bodov na 88 lokalitách. Najväčší objem nabíjacích staníc je samozrejme s výkonom do 50 kW. Takýchto nabíjacích staníc má ZSE Drive na Slovensku presne 111. Z toho 8 na strednom, 13 na východnom a až 90 na západnom Slovensku. Nabíjačiek s výkonom do 150 kW je najmenej, a to iba 3. Dve sú postavené na západnom Slovensku a jedna na strednom Slovensku.

Náš tip
Nabíjacia sieť na Slovensku: ZSE Drive postavilo 51 staníc, budúci rok sa sústredia na diaľničné odpočívadlá | Aktualizované

Nakoľko elektromobily sa výrazným spôsobom posúvajú vpred po technologickej stránke, najvyšší dopyt začína byť práve po nabíjacích staniciach s výkonom do 150 kW. Vývoj však napreduje veľmi rýchlo a preto je potrebné pripravovať infraštruktúru s dostatočnou rezervou. Počet nabíjacích staníc ZSE Drive s výkonom nad 150 kW je na Slovensku presne 18. Na strednom a východnom Slovensku je zhodne po 4 nabíjačky, pričom zvyšných desať sa nachádza na západnom Slovensku.

Nabíjačky s najvyšším výkonom si môžete odfiltrovať priamo v mobilnej aplikácii ZSE Drive. Toto je aktuálny zoznam: 2x Aupark Bratislava, 4x odpočívadlo Blatná na Ostrove, 4x odpočívadlo Beladice, 4x odpočívadlo Budča a 4x OC Galéria Košice.

Čoskoro ďalších 8 UFC

ZSE Drive upresnilo plány na tento rok. Zamerať sa chcú najmä na tri úseky ciest a zároveň do konca roka 2021 plánujú postaviť ešte ďalších 25 nabíjacích staníc pre pomalé až ultra-rýchle nabíjanie. Na výstavbu na diaľničných odpočívadlách si teda ešte počkáme, no aspoň počítajú s pokrývaním ďalších úsekov. Nové trasy, ktoré chce ZSE Drive pokryť, sú na juhu a severe. Medzi južné trasy patrí cesta medzi Dunajskou Stredou, Komárnom a Novými Zámkami, no taktiež Zvolenom a Košicami. Severná trasa smerom na Poľsko dostane pokrytie medzi Žilinou a Čadcou. To sú teda plány na tento rok, ale už čoskoro vyrastú nové nabíjačky na viacerých miestach.

Mercedes EQA TEST PRVE DOJMY
Mercedes-Benz EQA | Foto: Radovan Hlôška

Pôjde prevažne o ultra-rýchle nabíjačky s výkonom nad 150 kW a pribudne aj zopár 50 kW nabíjačiek a AC stĺpikov. Na úseku D4 Rovinka Sever a Juh je plánovaná výstavba 350 kW stojanov v počte 4 kusy a 1 AC stojan. Stanica Nivy v Bratislave sa dočká taktiež 4 stojanov s výkonom 150 kW. Nakoľko ide o miesto, kde autá budú stáť aj niekoľko hodín, okrem možnosti DC nabíjania tu bude aj 6 AC nabíjacích stojanov pre pomalé nabíjanie. Nové 50 kW stojany majú vyrásť pri predajniach Metro, a to konkrétne v Žiline, v Bratislave (2x), vo Zvolene, v Nitre a v Košiciach. Nová nabíjačka má pribudnúť aj v Rožňave, no tu už neboli spomenuté konkrétne parametre.

Dlhodobé plány pre ďalšie mestá

Najväčší prevádzkovateľ nabíjacej siete na Slovensku prezradil aj ďalšie miesta, kde počíta s výstavbou nabíjacích staníc a celý proces je ešte v dlhodobej príprave. Tentokrát spomenuli iba jednotlivé mestá bez presných špecifikácií a počtu nabíjacích staníc. ZSE Drive zhrnulo jednotlivé lokality do balíka „AC – FC – UFC.“ V každom z miest by potenciálne mohla vyrásť buď pomalá nabíjačka (AC 22 kW), rýchla nabíjačka (do 50 kW) alebo ultra-rýchla nabíjačka (do 350 kW).

S výstavbou počítajú v Komárne, Nových Zámkoch, Dunajskej Strede, Michalovciach, na Kozom vŕšku a pri nemenovaných obchodných domoch v piatich samostatných mestách. V ďalších troch mestách majú vyrásť nové prevádzky McDonald‘s, pri ktorých ZSE Drive postaví ďalšie svoje nabíjacie stanice.

6. mája 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+