MojElektromobil

Volkswagen Slovensko sa na výročnej konferencii pustil do hodnotenia finančných a výrobných výsledkov za rok 2022. V tejto súvislosti bolo zverejnených viacero zaujímavých číselných údajov. Podnik v uplynulom roku dosiahol obrat 9,73 miliardy € a zisk pred zdanením 278 miliónov €. Medziročne má ísť o miery rast.

Kľúčová je ale skôr informácia, že Volkswagen už tretí rok celosvetových kríz po sebe dosahuje stále stabilné výsledky. Pripisuje to hlavne zvyšovaniu produktivity a efektivity, prísnej disciplíne v nákladoch a udržateľným opatreniam naprieč celým podnikom.

Preinvestoval už viac ako 5 miliárd

Zaujímavá je informácia, že napriek náročnému obdobiu zvyšuje investičné tempo. Objem investícii na Slovensku v roku 2022 dosiahol 345 miliónov €, čo v medziročnom porovnaní predstavuje trojnásobné posilnenie. Volkswagen Slovensko od svojho vzniku v 1991 na Slovensku preinvestoval v súčte už viac ako 5 miliárd €. Pre predstavu, táto suma zodpovedá približne nákladom na vybudovanie štyroch automobilových fabrík úplne od nuly.

Problémy v dodávateľskom reťazci sa v roku 2022 nevytratili a negatívnym spôsobom sa prejavovali na počte vyrobených vozidiel. Potenciálna finančná strata zo zníženého výrobného objemu bola sčasti vykompenzovaná zvýšeným podielom vozidiel z kategórie SUV, ktoré tvorili až 82 % – menej vozidiel, ale vyššia marža. Volkswagen Slovensko v roku 2022 vyrobil 268 685 vozidiel svojich koncernových značiek Volkswagen, Audi, Porsche a Škoda.

Volkswagen Slovakia v súvislosti s výsledkami uvádza, že aj naďalej zostáva najväčším exportérom v slovenskom priemysle. Medzi najväčšie trhy, kam vyváža, patria Čína (24 %), USA (23 %) a Nemecko (14 %).

Pripravuje sa sériová výroba dvoch modelov

Čo sa týka noviniek z oblasti výroby, Volkswagen začal s predsériovou výrobou modelov strednej triedy Volkswagen Passat a Škoda Superb. Spustenie sériovej výroby je naplánované na koniec roka 2023. Martinský závod počas roka 2022 vyrobil 20,5 milióna komponentov pre prevodovky a podvozky. Tento rok sa výroba pripravuje na spustenie sériovej výroby nového diferenciálu pre elektrické pohony.

Volkswagen sa chce do roku 2050 stať uhlíkovo neutrálnym podnikom. Medzi aktuálne príklady z tejto oblasti patrí energetický vypínací koncept závodu, projekt recyklácie hliníka, redukcia prebytočného ochranného materiálu či podpora biodiverzity.

Náš tip
Volkswagen ID. 2all: Elektromobil pre každého podlieza cenu 25 000 €
24. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+