MojElektromobil

V krajinách Európskej únie v najbližšej dobe vyrastie 8000 nových nabíjacích staníc pre elektromobily. Rozšírenie nabíjacej siete prebehne v rámci strategického partnerstva medzi automobilkou Volkswagen a spoločnosťou BP (British Petroleum).

Na prvý pohľad to môže pôsobiť trochu netradične, no vec sa má tak, že pôsobnosť ropného koncernu BP už dávno siaha aj za hranice tradičných pohonných hmôt. V Spojenom kráľovstve napríklad prevádzkuje sieť nabíjacích staníc pre elektromobilov pod názvom BP Pulse, pod ktorú spadá približne 11 000 nabíjacích bodov.

Prvá nabíjacia stanica z nového projektu bola do prevádzky spustená v Nemecku. Výstava tisícov ďalších bude prebiehať počas nasledujúcich 2 rokov. Počíta sa s tým, že polovica, teda 4 000 nabíjacích staníc pripadne na Nemecko a Veľkú Britániu, zvyšok má byť rozprestretý naprieč krajinami Európskej únie. Dvojica strategických partnerov v tomto čase ale neupresňuje, o ktoré konkrétne krajiny pôjde.

V úvodnej fáze projektu majú byť nabíjacie stanice umiestňované práve na čerpacích staniciach patriacich pod spoločnosť BP. Jedna nabíjacia stanica Flexpole je vybavená dvojicou konektorov a ponúka maximálny nabíjací výkon 150 kW. Podľa vyjadrení zo strany Volkswagenu by to malo znamenať, že vhodný elektromobil v ideálnom prípade po 10-tich minútach nabíjania získa dostatok energie na prejdenie 160 kilometrov. V tomto prípade je prakticky prezentovaný ideálny prípad.

Nové nabíjacie stanice budú zobrazované priamo v navigácií elektromobilov z dielne koncernu Volkswagen – modely Volkswagen, ŠKODA, Seat a Cupra. Aktuálne sa počíta s tým, že výstavba plánovaných nabíjacích staníc bude dokončená do konca roka 2024.

Náš tip
Marža z nabíjacích staníc dýcha na chrbát čerpačkám. Zlom sa blíži, tvrdí ropný koncern
4. mája 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+