MojElektromobil

Prevádzkovanie rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily sa nachádza tesne na hranici toho, aby sa stalo ziskovejším ako prevádzkovanie čerpacích staníc. Toto vyjadrenie je omnoho prekvapivejšie, keď zistíte, že nepochádza od nikoho iného, než od britského ropného koncernu BP. Na tému upozornil portál Electrek.

Hlavným biznisom je ropa a plyn, no nadnárodná spoločnosť svoju pozornosť venuje prakticky celému energetickému priemyslu ako takému. Spadajú sem taktiež biopalivá, produkcia energie z obnoviteľných zdrojov, ako aj prevádzkovanie nabíjacích staníc pre elektromobily. Pod BP v Spojenom kráľovstve spadá nabíjacia sieť BP Pulse, ktorá pozostáva z viac ako 11000 nabíjacích miest. 

Veľký potenciál pre budúcnosť

To, že spoločnosti, ktoré sú vo všeobecnosti známe pod prostým označením “ropný gigant”, majú v skutočnosti omnoho širšie pole pôsobnosti v energetickom priemysle nie je ničím výnimočným. Ide o masívne koncerny, ktoré sa v rámci snahy o maximalizovanie zisku neváhajú otáčať smerom k novým konceptom a technológiám. 

Nabíjacie stanice pre elektromobily sú presne takou oblasťou, ktorá má pre budúcnosť veľký potenciál aj z biznisového pohľadu. Svoje vlastné nabíjacie stanice prevádzkuje aj známy Shell, čomu sme sa už aj viackrát venovali

BP pokračuje v masívnych investíciách

Čerstvé vyjadrenie od BP akurát podčiarkuje spomínaný fakt, že nabíjačky môžu predstavovať veľmi lukratívny biznis model. Už teraz sa ich ziskovosť takmer rovná ziskovosti čerpacích staníc a odhady hovoria o tom, že celá divízia by sa do zelených čísel mohla dostať už okolo roku 2025. A to aj napriek masívnym investíciám.

BP, niekdajšie British Petroleum, aj vyslovene potvrdzuje, že v ďalšom prevádzkovaní nabíjacích staníc vidí veľký potenciál, a to v oblasti smerovania na koncového zákazníka, ako aj na firemný segment. 

Celkovo vidíme obrovský potenciál v rýchlonabíjacích staniciach pre bežného spotrebiteľa a firmy, rovnako ako pre fleetové služby všeobecne. Toto je presne oblasť, kde vidíme rast a marže.

Emma Delaney, vedúca oddelenia pre zákazníkov a produkty BP

BP plánuje v najbližších rokoch posilniť svoje pôsobenie v oblasti prevádzkovania nabíjacích staníc pre elektromobily. Do roku 2030 chce počet nabíjacích staníc v sieti BP Pulse zvýšiť až na 70 000, čo je viac než šesťnásobok súčasného stavu. V tejto súvislosti prízvukuje, že na rozdiel od konkurencie [Shell] zostáva verná výhradne DC nabíjacím staniciam pre rýchle nabíjanie.

Náš tip
Parkovanie na nabíjačke: Koľko zaplatíte za státie bez nabíjania?
18. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+