MojElektromobil

To, že na čerpacích staniciach Shell môžete naraziť na nabíjačky pre elektromobily dnes už nie je žiadnym veľkým prekvapením. Aj na Slovensku bola práve na Shellke spustená vôbec prvá nabíjacia stanica IONITY a koncom roka 2021 bola sme sa dočkali aj spustenia riešenia Shell Recharge.

V zahraničí je tento jav ešte bežnejší, nakoľko Shell prevádzkuje po svete až 75 000 dobíjacích miest. Ako ale informuje InsideEVs, návštevníci čerpacej stanice Shell v Londýne môžu zostať poriadne zaskočení. Nachádzajú sa tu totiž výhradne nabíjacie stanice pre elektromobily a klasické stojany na tankovanie by ste hľadali len márne.

Spustenie veľkého nabíjacieho hubu je o to prekvapivejšie, že donedávna bola na tomto mieste v londýnskom Fullhame prevádzkovaná klasická čerpacia stanica. Tú sa spoločnosť Shell rozhodla premeniť na oázu pre elektromobily. Prítomných je 10 nabíjacích DC stojanov Shell Recharge s výkonom 175 kW. 

Vizualizácia nabíjacieho hubu | Foto: Shell

Pre majiteľov elektromobilov, ktorí sa rozhodnú nabíjať, je k dispozícii oddychový priestor s miestami na sedenie, spolu s kaviarňou a supermarketom. Na nabíjanie je využívaná 100% obnoviteľná energia a nabíjací hub je vybavený aj solárnymi panelmi.

Prekvapivé je to, že v prípade spoločnosti Shell nejde o prvý takýto projekt. Podobný nabíjací hub vyrástol začiatkom roka v Paríži. Stavebné povolenie pre londýnsky projekt bolo udelené už začiatkom roka 2021, no k otvoreniu dochádza až o rok neskôr.

Shell plánuje v Spojenom kráľovstve do roku 2025 vybudovať 50 000 nabíjacích miest. Niektoré z toho vzniknú aj v spolupráci s obchodným reťazcom Waitrose, iné budú bežnou súčasťou mestskej infraštruktúry. 

Náš tip
Nabíjanie elektromobilov bude nový miliardový biznis
7. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+