MojElektromobil

Tesla zverejnila dodávky zákazníkom a počet vyrobených elektromobilov za 1. kvartál 2021. Ide o rekordný štvrťrok, Musk vo veľkom prijíma nových zamestnancov, no firma nevyrobila ani jeden Model S/X.

Dodávky Tesla za 1. kvartál 2021

Tesla zverejnila report dodaných a vyrobených vozidiel za 1.kvartál tohto roka. Dodávky predstavovali takmer 185 tisíc elektromobilov, čím prekonala očakávania väčšiny analytikov z Wall Street (odhady od 168 do 188 tisíc).

Výrobné čísla dosiahli vyše 180 tisíc vozidiel. Zaujímavosťou je, že firma vykázala dodanie 2 020 drahších vozidiel Model S/X, no nevyrobila ani jeden jediný kus. Spôsobili to úpravy výrobnych liniek a zariadení kvôli vynovenému dizajnu Model S a Model X. Ich výroba sa už spustila  a dodávky začnú čoskoro.

  • Dodávky Model 3 / Model Y: 182 780 ks
  • Dodávky Model S / Model X: 2 020 ks
  • Výroba Model 3 / Model Y: 180 338 ks
  • Výroba Model S / Model X: 0 ks

Najúspešnejší kvartál v histórii

Tesla tak mala najúspešnejší kvartál v histórii, predošlý rekord bol 180 570 dodaných vozidiel (vo 4. kvartáli 2020). O 110% prekonala 1.kvartál minulého roka.

Automobilka vo svojom reporte píše, že je milo prekvapená prijatím Modelu Y na čískom trhu a že rýchlo napreduje v dosiahnutí maximálnej výrobnej kapacity v šanghajskej fabrike.

Výroba a dodávky Tesla 1.kvartál 2021
Dodávky Tesla v Európe 1.kvartál 2021

Masívne prijímanie zmestnancov

Tesla nepoľavuje v rýchlom rozširovaní výrobnej kapacity a výstavbe nových fabrík po svete, respektíve v rozširovaní tých existujúcich. Výrobný areál vo Fremonte už na svoje limity narazil, ako z vody však rastú fabriky pri Berlíne (Giga Berlin) a pri Austine (Giga Texas). Firma už začala aj s výrazným rozšírením fabriky v Šanghaji.

V berlínskej fabrike už niektorí zamestnanci pracujú, no Tesla má stále na svojom webe zverejnené množstvo pracovných ponúk aj pre európsku fabriku. Elon Musk pred pár dňami na Twitteri napísal, že do texaskej fabriky v budúcom roku firma prijme 10 000 nových zamestnancov.

7. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+