MojElektromobil

Nedávno boli zverejnené finančné výsledky Tesly za 4.kvartál a celý rok 2020. Má rekordné príjmy, no zisk na akciu sklamal analytikov. Pozrite si dôležité novinky výrobcu elektromobilov.

Očakávania analytikov

Trhy očakávali silné finančné výsledky Tesly. Očakávania boli založené najmä na tom, že Tesla už na začiatku mesiaca ohlásila rekordné dodávky (pol milióna áut) a tiež výrobné výsledky za uplynulý rok a kvartál. Analytici na Wall Street očakávali kvartálne príjmy 10,5 miliardy USD a zisk na akciu 1,04 USD.

Výroba Tesly Model Y vo fabrike Giga Shanghai (Foto: Tesla)

Finančné výsledky Tesly za 4. kvartál 2020

V konferenčnom hovore o hospodárení za 4.kvartál 2020 Tesla oznámila príjmy vo výške 10,7 miliardy dolárov (8,8 mld. €) a čistý zisk vo výške 903 miliónov USD (744 mil. €). Tesla sklamala predikcie analytikov v zisku na jednu akciu (EPS), ktorý predstavoval 0,80 USD. Firma dokázala vygenerovať 1,9 miliardy dolárov v cash flow.

Tesla držala hotovosť vo výške 17,4 miliardy USD, to aj vďaka navýšení kapitálu od investorov o 5 miliárd USD za uplynulý rok. Držanie veľkého množstva hotovosti zabezpečí Tesle rozširovanie výrobnej kapacity po celom svete.

Finančné výsledky Tesly za rok 2020 (Zdroj: Tesla)
Finančné výsledky Tesly za rok 2020 (Zdroj: Tesla)

Aktuálne má rozostavané fabriky Giga Berlin, Giga Texas a hovorí sa aj o novej fabrike v Indii. Okrem týchto projektov Tesla neustále rozširuje aj výrobnú kapacitu fabriky Giga Šanghaj.

V konferenčnom hovore automobilka predstavila aj dlhoočakávané vynovené verzie vlajkových lodí Model S a X. V roku 2021 plánuje spoločnosť rast približne 50%. Ide pravdepodobne o výrobné čísla.

Budúca fabrika Giga Texas - progres za 3 mesiace (Foto: Tesla)
Budúca fabrika Giga Texas – progres za 3 mesiace (Foto: Tesla)

Tesla Semi, Roadster a Cybertruck

V telefonáte o finančných výsledkoch Tesla oznámila aj ďalšie novinky. Napríklad to, že rokovala s iným výrobcom automobilov o licencovaní softvéru plne autonómnej jazdy (Tesla Full Self-Driving).

Ďalšou novinkou sú takisto dlho očakávaný ťahač Semi. Jeho dizajn je údajne pripravený na sériovú výrobu, Tesla však potrebuje doladiť a rozbehnúť sériovú výrobu vlastných batériových článkov 4680. Na tie pravdepodobne čakajú aj modely Roadster, Cybertruck a najvýkonnejšia verzia Model S Plaid+.

Elon Musk tiež potvrdil, že by firma musela mať firma šťastie, aby nemeškala so začiatkom výroby Cybertrucku na konci tohto roka. Pravdepodobne sa ho dočkajú prví zákazníci až v roku 2022 a Musk oznámil, že na tento rok presúvajú aj začiatok výroby 2.generácie Roadstera. Všetko teda závisí od doladenia a výroby nových batérií 4680.

Aktuálny stav budúcej fabriky Tesla Giga Berlin (Foto: Tesla)
Aktuálny stav budúcej fabriky Tesla Giga Berlin (Foto: Tesla)

 

30. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+