MojElektromobil

Tesla je pripravená na ďalší rast a rozširovanie svojej produkcie. Výrazným spôsobom chce zvýšiť nielen produkciu áut, ale aj vlastných batérií 4680. Tie majú výrazným spôsobom zvýšiť dojazd či rýchlosť nabíjania. India jednoznačne patrí medzi zaujímavé trhy a najnovšie tu oficiálne vstúpila aj Tesla.

Ďalšia Tesla Gigafactory v Indii?

Elon Musk už v roku 2016 potvrdil, že India je v pláne. Ako to už ale býva, plán je často iný ako realita a tak oficiálny vstup sa zdržal. Napokon sa celý proces zrealizoval len nedávno a oficiálny vstup na indický trh bol potvrdený až v týchto dňoch. Komplikácie s prípadným vstupom však mali byť aj na úrovni miestnych zákonov. Spomínajú sa napríklad veľmi vysoké dovozné poplatky, ktoré by pre automobilku určite nemuseli byť atraktívne.

Nie je jasné, aká je súčasná dohoda Tesly s miestnou vládou, avšak hovorí sa aj o výstavbe miestnej fabriky. Vláda indického štátu Karnataka už dokonca mala poslať predbežný návrh miest, kde by mohla byť postavená ďalšia Gigafactory. Spomína sa napríklad veľké industriálne mesto Tumkur ako jedna z možností.

India smerom k elektrifikácii

Informácie ohľadom elektromobilov či zlepšení situácie s emisiami prichádzajú aj z Indie. Napríklad ako jedna z viac ako 30 krajín schválila zákaz predaja spaľovacích áut, a to už od roku 2030. Čo sa týka elektromobilov, najznámejší výrobca je tu pravdepodobne Tata Motors, ktorý minulý rok predstavil elektrické SUV s veľmi zaujímavou cenou od 16 tisíc. Na lokálne bez emisnú jazdu by malo prejsť do roka 2026 až 40 percent miestnych taxíkov.

Nie je všetko iba o zmene pohonu, nakoľko dôležitý je aj zdroj elektrickej energie. Ešte v októbri zrušili plány na výrobu 13,7 GW elektrickej energie z uhlia, čo by samozrejme bola ďalšia záťaž na životné prostredie. V skutočnosti ale ide iba o veľmi malú časť z celkového objemu energie, ktorú India vyrobí z uhlia. V súčasnosti by malo mať uhlie viac ako 50 percentný podiel.

Kompletný podiel výroby z klasických zdrojov je na úrovni 63,2 percent. To znamená, že zvyšných 36,8 percent pochádza z obnoviteľných zdrojov, čo je určite dobrá správa. India má ambiciózny plán, ktorý by čoskoro mohol preklopiť váhy smerom k obnoviteľným zdrojom výroby. Napríklad do roku 2022 chcú pridať do celkového mixu ďalší 225 GW v obnoviteľných zdrojoch.

14. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+