MojElektromobil

Dcérska firma Tesly v Texase inštaluje batérie Tesla Megapack. Obrovské batériové úložisko sa napojí na miestnu distribučnú sieť, ktorú len pred pár týždňami skolili tuhé mrazy. Poskytne tak záložnú energiu pri výpadkoch.

Batérie Tesla Megapack

Elon Musk týmto projektom vstupuje do epicentra energetickej produkcie celých Spojených štátov. Na území štátu Texas sa ročne vyťaží približne 70% americkej produkcie ropy a zemného plynu. Dcérska firma Tesly, Gambit Energy Storage, teraz buduje veľký batériový projekt pri meste Houston.

Podľa portálu Bloomberg sa v meste Angleton (približne 70 km južne od mesta Houston) buduje batériový projekt s inštalovaným výkonom 100 MW. Môže poháňať elektrinou 20 000 domácností aj počas horúcich letných dní.

Projekt budujú v tajnosti

Firma Tesla nereagovala na akékoľvek otázky ohľadom tohto projektu. Zariadenia v rozostavanom projekte boli prikryté, no na dronových záberoch je vidieť logo Tesla na čiapke jedného z pracovníkov. Areál je ohraničený výstražnými dopravnými značkami „Gambit Construction Entrance“. Spoločnosť Gambit je v oficiálnych dokumentoch amerického regulátora burzy SEC uvedená ako dcérska spoločnosť firmy Tesla.

Elektrická distribučná sieť a energetická infraštruktúra v Texase boli pred pár týždňami na tom veľmi zle. Keď v štáte udreli silné mrazy a snehové búrky, odstavili takmer všetky zdroje výroby energie a milióny obyvateľov boli niekoľko dní bez elektriny a tepla.

Možno aj tento moment urýchlil dopyt po zariadeniach ako sú batériové úložiská energie. Tento batériový projekt je zaregistrovaný aj v neziskovej organizácii ERCOT, ktorá spravuje distibučnú sieť v Texase. Manažér tejto organizácie prezradil, že projekt má byť spustený 1.júna 2021.

Pokles výroby energie v Texase (Zdroj: ERCOT)
Pokles výroby energie počas mrazov v Texase (Zdroj: ERCOT)

Podobné projekty po svete

Podobné projekty buduje Tesla po celom svete. Známe sú obrovské batériové projekty Tesly v Kalifornii, Austrálii, na Havaji, vo Veľkej Británii alebo dokonca v Slovinsku. V každej z uvedených lokalít pomohli pomohli batérie stabilizovať sieť buď ako záložný zdroj energie, alebo v kombinácii s fotovoltikou a veternými turbínami priniesli úplne bezemisnú a lacnú elektrickú energiu.

Tesla len v 4.kvartáli roku 2020 nainštalovala 1 584 megawatthodín (MWh) energie v batériách, čo predstavuje 200% nárast oproti predošlému roku. Batériové úložiská sú čoraz populárnejšou formou stabilizácie dodávok elektriny. Na Slovensku zatiaľ výrazná podpora takýchto energetických systémov chýba, no mala by prísť vďaka Plánu obnovy a európskych zdrojov v nasledujúcich rokoch.

Batériové úložisko Tesla Megapack v Texase (Zdroj: Electrek)
Batériové úložisko Tesla Megapack v Texase (Zdroj: Electrek)

Texas je čoraz dôležitejší

Texas sa pre firmu Tesla stáva čoraz atraktívnejším a dôležitejším miestom pre podnikanie. Aktuálne tu má rozostavanú obrovskú fabriku Giga Texas, v ktorej sa už koncom tohto roka má vyrábať Tesla Model Y, Cybertruck a elektrický kamión Tesla Semi. Tá rastie pri meste Austin.

Do Texasu sa presťahoval aj šéf Tesly Elon Musk. Na juhu štátu buduje Vesmírnu základňu (Starbase). Nachádzajú sa tu výrobné haly, servisné a testovacie priestory a tiež odpaľovacia rampa pre vesmírne lode Starship Muskovej firmy SpaceX.

 

 

9. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+