MojElektromobil

Batérie Tesla Powerwall budú zásobovať energiou projekt na Havaji. 6 000 domácností s fotovoltikou na streche a batériami vytvorí unikátnu virtuálnu elektráreň bez emisií.

Virtuálna elektráreň je vo všeobecnosti koncept zapojenia distribuovaných zdrojov energie, ako napríklad fotovoltických systémov a rezidenčných batérií, aby spolu dodávali energiu do väčšej distribučnej siete.

Vďaka ich spojeniu môže potenciálne nastať rýchlejšie vyradenie fosílnych palív z výroby energie. Koncept je v posledných rokoch čoraz populárnejší aj vďaka rôznym úložiskám energie (batériám) a solárnym systémom na trhu.

Medzi najäčšie projekty virtuálnej elektrárne patrí projekt v regióne Južná Austrália. Tesla sa tu dohodla s vládou a nainštaluje tu fotovoltické panely a batérie Tesla Powerwall až pre 50 000 domácností. Spolu vytvoria virtuálnu elektráreň s inštalovaným výkonom 250 megawattov a 675 MWh kapacity pre uloženie energie.

Virtuálna elektráreň - batériové úložisko Tesla Powerwall na Havaji (Foto: SolarPowerWorldOnline)
Jeden z malých zdrojov virtuálnej elektrárne – batériové úložisko Tesla Powerwall na Havaji (Foto: SolarPowerWorldOnline.com)

Virtuálna elektráreň na Havaji

Fotovoltické panely o výkone 25 megawattov na Havaji sa napoja k batériam Tesla Powerwall o výkone 80 MW a kapacite 100 MWh. Batérie dodáva spoločnosť Swell Energy a celý projekt realizuje dodávateľ energií Hawaiian Electric. Ten s havajským regulátorom distribučných sietí podpísal zmluvu na projekt vo výške 25 miliónov dolárov. Informuje o tom portál Solar Power World Online.

Spoločnosť Swell Energy je dlhodobý partner Tesly konkétne pre inštaláciu produktu Powerwall a má už na konte niekoľko virtuálnych elektrární. S havajským regulátorom sietí Hawaii Public Utilities Comission (PUC) sa dohodla na poskytovaní rôznych služieb vrátane vytvorenia virtuálnej elektrárne na troch ostrovoch Havaja – Oahu, Maui a Hawaii.

“Dohoda tohto rozsahu bola potrebná pre dosiahnutie cieľov výroby čistej energie spoločnosti Hawaiian Electric na havajských ostrovoch. Táto flotila energetických zdrojov je prínosom pre distribučnú sieť, spraví ju odolnejšou a zákazníkom ušetrí peniaze.” povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Swell Energy, Suleman Khan.

Energetický mix štátu Havaj - výroba energie podľa zdroja (Zdroj: Energy Information Administration)
Energetický mix štátu Havaj – výroba energie podľa zdroja (Zdroj: Energy Information Administration)

Najviac závislý štát od ropy

Graf americkej agentúry Energy Information Administration (EIA) ukazuje, že Havaj je extrémne závislý od fosílnych palív. Vyše 80% spotreby energie pochádza zo spaľovania benzínu/nafty. To je vo veľkom kontraste s tým, že tento štát ako prvý v USA vyhlásil prechod na 100% obnoviteľné zdroje výroby, a to do roku 2045.

Zaujímavé fakty o enegii na Havaji:

  • Štát Havaj patrí v rámci Spojených štátov amerických medzi 5 najmenších spotrebiteľov energie.
  • Napriek tomu štát spotrebuje 11-násobne viac energie ako sám vyrobí. Vyše 80% výroby pochádza zo spaľovania benzínu/nafty
  • V roku 2019 pochádzalo vyše 50% spotreby energie na Havaji z obnoviteľných zdrojov (hlavne z malých firiem a domácností, ktoré majú nainštalované solárne systémy)
  • Výroba energie z uhlia bola v roku 2019 najnižšia od roku 1992, približne 12%. Jediná uhoľná elektráreň v tomto štáte bude zatvorená v roku 2022.
  • Havaj má najvyššie spotrebiteľské ceny elektriny v rámci štátov USA
31. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+