MojElektromobil

Pri aktuálnych tuhých mrazoch v americkom južnom štáte Texas milióny ľudí zažívajú výpadky elektriny. Teploty dosiahli za uplynulý týždeň hodnoty až do -18°C. Ukázalo sa, že batériové úložiská Tesla Powerwall a iných značiek sú extrémne užitočné.

Texasania zažívajú počasie, aké nezažili desaťročia. Teploty minulý týždeň dosiahli -18°C, na Aljaške bolo najmenej -9°C. V štáte sa pokazilo všetko naraz. Keď na stredozápad prišla táto studená vlna, ľudia začali logicky viac kúriť. V čase, keď dopyt po energii výrazne stúpol, sa výroba energie borila s problémami.

Texas na výrobu používa hlavne uhlie a zemný plyn. Ťažobné vrty v štáte zamrzli, keďže sa v hlavách vrtov používa veľa vody a tekutín. Druhým najväčším zdrojom sú veterné turbíny. Na tie sa nalepila námraza, čo spôsobilo stratu ich efektivity, stratu aerodynamiky a následne úplne znefunkčnenie. Výpadky zaznamenali dokonca aj jadrové elektrárne, kde zamrzla voda slúžiaca na vodnú paru, ktorá poháňa turbíny.

Batériové úložiská počas mrazov

Niektorých obyvateľov a firmy zachránili batérie. Rezidenčné batériové úložiská sa stali populárnymi v posledných rokoch hlavne v kombinácii s fotovoltickým systémom na strechách domov. Počas plánovaných, alebo aj nečakaných výpadkov energie dokážu zásobovať elektrinou domácnosti niekoľko dní.

Batérie Tesla Powerwall zachránili domácnosti aj v Austrálii v roku 2016, keď búrky zničili elektrickú rozvodnú sieť. Podobný prípad nastal počas rozsiahlych požiarov v Kalifornii v roku 2019. Dopyt za krátky čas narástol a dodávatelia museli odpojiť domácnosti.

Niektorí spia v Tesle

Majiteľ batérie a solárnej strechy Tesla v meste Houston zverejnil video, kde jeho dom ako jediný na ulici svieti vďaka nainštalovaným  produktom od Tesly. V ďalšom komentári píše, že po tejto skúsenosti si niekoľko jeho susedov plánuje tieto produkty nainštalovať tiež.

Ďalší ľudia zverejnili podobné skúsenosti na sieti Reddit. Majiteľ Tesly Model 3 na Reddite píše, že so svojou manželkou, čerstvo narodenou dcérou a psom prespali v elektromobile, pretože v dome nemali žiadnu energiu na komfortnú teplotu.

Domácnosti a rozvodná sieť v Texase nie su stavané na podobné snehové búrky a mrazy. Majitelia s fotovoltikou na streche dokázali vyrábať energiu aj so snehom prikrytou strechou.

 

Texaský guvernér obvinil obnoviteľné zdroje

Guvernér Texasu Greg Abbott obvinil z výpadkov elektriny zamrznuté veterné turbíny (2. najväčší zdroj energie v štáte). Samotný správca energetickej infraštruktúry, firma ERCOT potvrdila, že táto energia poklesla len o 1%.

Väčšina výpadkov spôsobil pokles výroby v uhoľných a plynových elektrárňach (-25% od 13. do 16.februára). Guvernér Abbott však povedal, že zamrznuté veterné turbíny sú dôvodom, prečo je Green New Deal (zelená energetická stratégia USA) hlúposťou. V stredu 17. februára bolo bez elektriny 3 milióny obyvateľov štátov Texas, Louisiana, a Mississippi.

 

Pokles výroby energie v Texase (Zdroj: ERCOT)
Pokles výroby energie v Texase (Zdroj: ERCOT)

 

21. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+