MojElektromobil

Nedávno sme vám priniesli článok, v ktorom sme informovali o najväčšom solárnom systéme Tesla. Spolu s týmto článkom sme však dostali množstvo otázok ohľadom ceny. Na úvod je potrebné povedať, že solárna strecha Tesla ešte nie je dostupná na Slovensku. Môžeme sa však pozrieť, za aké ceny ho ponúkajú v USA.

Zatiaľ iba v USA

S faktom, že solárna strecha Tesla ja momentálne dostupná iba za veľkou mlákou sa samozrejme spája aj diskusia o cene. V USA totiž majú rôzne formy dotácií a úľav, ktoré môžu výrazne znížiť finálnu platbu. Zároveň, efektivita solárnej strechy sa líši od miesta, kde ju chcete inštalovať. No a nakoľko ide o veľkú krajinu, podmienky sa výrazným spôsobom líšia. Do celkového výpočtu samozrejme spadajú aj ďalšie faktory. Možnej návratnosti sme sa už venovali v samostatnom článku.

Rovnako tak sme písali o viacerých prípadoch, kedy solárna strecha Tesla dokázala ušetriť nemalé peniaze. S výpočtom vhodného riešenia pomáha priamo stránka Tesly. Na webe stačí zadať adresu a priemernú mesačnú platbu za elektrickú energiu. Ak systém nemá informácie o konkrétnej adrese, vypýta si rozlohu domu a či ide o jedno alebo viacpodlažný dom. Z týchto údajov dokáže vypočítať približnú plochu strechy a zároveň na základe adresy vyhodnotí intenzitu slnečného žiarenia. Následne vám stránka ponúkne konkrétne riešenie v kombinácii so strechou a batériami Powerwall.

Cena a možné úspory

Napríklad pri dvojpodlažnom dome v Kalifornii s luxusnou rozlohou 300 štvorcových metrov mi web ponúkol 11,2 kW solárnu strechu a 3 batérie Powerwall. Samotná solárna strecha stojí 37 824 dolárov, po pridaní batérii vystrelila na 61 324 dolárov. Po uplatnení bonusu ale môže klesnúť na 47 601 dolárov, čo je približne 39 tisíc eur. Pri mesačnom účte za elektriku vo výške 200 eur je návratnosť 14 rokov, následne v priebehu 25 rokov je odhadovaná úspora približne 40 tisíc eur.

Ak sme pri totožný parametroch domu zmenili adresu z Kalifornie do štátu New York, web odporúča 12 kW systém s odhadovanou cenou 39 352 dolárov. Odporúčané sú opäť tri batérie Powerwall s cenou 22 500 dolárov. Celková cena sa teda vyšplhala na 62 852 dolárov. New York však ponúka vyššie úľavy, po ich pripočítaní cena klesá až na 43 731 dolárov, teda 36 tisíc eur. Cena je o pár tisíc nižšia, no vzhľadom na nižšiu efektivitu je odhadovaná návratnosť až 19 rokov. Počas 25 rokov je odhadovaná úspora menej ako polovičná – iba 17 300 eur.

Cena batérii Tesla Powerwall pritom neustále rastie. Ešte v októbri minulého roka ju zvýšili zo 6500 na 7000 a tento týždeň pristúpili k ďalšiemu zdraženiu na 7500 dolárov. Do celého systému je ešte potrebné započítať menič jednosmerného prúdu na striedavý. Doteraz ho Tesla neponúkala, avšak len nedávno predstavili vlastné riešenie, vďaka čomu majú k dispozícii kompletný solárny systém.

19. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+