MojElektromobil

Rodinka zo severnej Kalifornie je jedna z prvých zákazníkov solárnej strechy Tesla. Tesla ich začala inštalovať v januári, nikto však nevie, kedy bude strecha dostupná mimo USA. Rodine za 3 mesiace ušetrila 400 dolárov.

Tok energie Tesla Solar Roof a Powerwall
Tok energie v domácnosti s Tesla Solar Roof a Powerwall

Momentálne strecha pre bohatých

Ako spomína majiteľka domu vo videu, za celú inštaláciu zaplatila 83-tisíc dolárov (74-tisíc €). V cene je inštalácia strechy, všetká potrebná elektronika, invertor a batériové úložisko Powerwall. Rodina v minulom roku za to isté obdobie (s klasickou strechou) zaplatila za elektrinu zo siete 422,72 USD, v prepočte ~374 €.

Problém so systémom mala rodina len jediný raz, išlo o technický problém v batérii Powerwall. Ten však Tesla rýchlo po žiadosti vybavila a opravila.

Domácnosť väčšinu času z tohto obdobia (marec-máj) fungovala takzvane off grid – bez potreby pripojenia na verejnú distribučnú sieť. Jediný deň, kedy vo väčšom množstve odoberali energiu zo siete, bolo počas vlny horúčav, kedy musela naplno používať klimatizáciu. Nižšie vidíte podiel spotreby energie zo siete a zo sytému Tesla počas bežného dňa a počas silných horúčav (15% energie zo siete).

Podiel energie Tesla Solar Roof
Podiel energie Tesla Solar Roof podľa zdroja

Rodina hovorí, že odkedy vlastnia solárnu strechu a batériu Powerwall a vidia prehľadný tok energie v aplikácii, zmenila spôsob svojej spotreby. Ako príklad uvádzajú využívanie energeticky náročných spotrebičov počas najvyššej slnečnej aktivity, nie počas noci, ako to robili doteraz. Rodina zažila aj chvíľkový výpadok energie zo siete, ktorý by si však vôbec nevšimli, keby ich na to neupozornila aplikácia Tesly.

Early adopters sú extrémne dôležití pre ďalší vývoj

Napriek zdanlivo až závratne vysokej cene systému – 74 000 EUR – je potrebné napísať, že tieto prvotné inštalácie sú veľmi dôležité pre reálne dáta Tesly, ako aj pre celý ďalší vývoj produktu a postupné znižovanie jeho ceny pre širšiu základňu zákazníkov.

Takzvaní “early adopters”, vo voľnom preklade prvotní používatelia, sú dôležití pri vývoji každej novej technológie a jej preniknutie medzi masy. Bolo tomu tak aj aj pri elektromobiloch Tesla, kedy mladučká automobilka začala predávať Tesla Roadster v malom objeme a za vysokú cenu. To zaplatilo vývoj lacnejšieho Modelu S a tie neskôr zaplatili vývoj zatiaľ najlacnejšieho vozidla v ponuke výrobcu – Model 3.

Dostupnosť v Európe

Web Tesly zatiaľ v Európe ponúka produkt Solar Roof len na silných európskych trhoch. Ide napríklad o Veľkú Britániu, Nemecko, alebo Rakúsko. Nikto zatiaľ nevie, kedy bude reálne Tesla v Európe tieto strechy inštalovať. Predpokladané náklady na jej inštaláciu v Británii sú nasledovné:

  • Strecha o ploche 186 m2: cena od 29 000 € – za 30 rokov vygeneruje energiu v hodnote 42 000 €
  • Strecha o ploche 232 m2: cena od 36 035 € – za 30 rokov vygeneruje energiu v hodnote 51 605 €
  • Strecha o ploche 279 m2: cena od 42 640 € – za 30 rokov vygeneruje energiu v hodnote 61 043 €

Moderátor youtubového kanálu Fully Charged Robert Llewellyn z Veľkej Británie má bohaté skúsenosti s používaním solárnych panelov Tesly a batériou Powerwall. Nejde o produkt Solar Roof, no o bežné fotovoltické panely značky Tesla, ktoré ešte prednedávnom patrili pod samostatnú spoločnosť SolarCity.

Jeho skúsenosti s používaním tohto systému a náklady na celú inštaláciu zistite v tomto videu:

7. júla 2020
Zdroj: Solarguide, Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+