MojElektromobil

Niektoré zdroje hovoria o vypustení raketoplánu Falcon Heavy na palube s elektromobilom Tesla Roadster ako o udalosti roka. Ide rozhodne o zaujímavý krok z dielne spoločnosti SpaceX, ktorý sledovalo prostredníctvom platformy YouTube viac ako 2 000 000 fanúšikov. A práve elektromobil Tesla Roadster je tu s nami už 10 rokov. Pôvodný Tesla Roadster ešte ako prvý sériovo vyrábaný elektromobil prišiel v roku 2008.

Náš tip
TESLA ROADSTER Z GARÁŽE ELONA MUSKA UŽ LETÍ VESMÍROM

Model Tesla Roadster a 10 rokov

Tento plne elektrický model vznikol v spoločnosti Tesla ešte pred príchodom do funkcie CEO Elona Muska. Pôvodný Tesla Roadster vznikol ešte v réžii spoločnosti so vtedajším menom Tesla Motors v americkej Kalifornii. Vozidlo bolo športovým kupé, ktoré poháňali Li-Ion batérie s celkovým deklarovaným dojazdom až 200 míl (320 kilometrov) na jedno nabitie. Zrýchlenie z 0 – 60 míľ za hodinu (približne 0 – 97 km/h) zvládol model za 3,7 resp. 3,9 sekundy. To bolo na danú dobu skutočne úctyhodné číslo a vozidlo sa zapísalo do histórie aj početným množstvom rekordov.

Model Tesla Roadster je tu s nami už 10 rokov.

Jedným zo svetových rekordov bol vtedajší maximálny dojazd na jedno nabitie, ktorý bol nameraný na udalosti Global Green Challenge v Austrálii a to konkrétne 27. októbra 2009. Hodnota vtedajšieho rekordu činila až 311 míl (501 kilometrov) na jedno nabitie pri priemernej rýchlosti 40 km/h. Z ďalších úspechov je potrebné spomenúť víťazstvo v rámci Monte Carlo Alternative Energy Rally. Stalo sa tak v marci roka 2010 a išlo o vôbec prvý plnohodnotný elektromobil, ktorý dokázal takto triumfovať na danom podujatí.

Náš tip
TESLA ROADSTER OFICIÁLNE VYSTAVENÁ NA RIADITEĽSTVE V PALO ALTO

Vozidlo bolo vyrábané v rokoch 2008 – 2012, pričom väčšina vozidiel vyrobených vo štvrtom kvartáli roka 2012 smerovala na európske a ázijské trhy. Celkovo spoločnosť Tesla predala počas spomínanej doby 2450 elektromobilov až v 30 krajinách po celom svete. Začiatkom roka 2010 bol vyrábaný Roadster aj s volantom na pravej strane pre takto špecifické trhy. Tesla Roadster bol dokonca vo vybraných krajinách aj dôvodom na vtedajšie stimuly či bonusy v prípade kúpy tohto modelu.

Náš tip
SKÚŠOBNÁ JAZDA TESLA ROADSTER ZACHYTENÁ FANÚŠIKOM

Elektromobil bol vypustený do vesmíru v raketopláne Falcon Heavy v priebehu februára 2018. Tesla Roadster novej generácie by mal byť následne oficiálne predstavený podľa predpokladov v priebehu roka 2020.

Zdroj: en.wikipedia.org 1, 2


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

21. februára 2018

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+