MojElektromobil

Tesla začala stavať nabíjacie stanice Supercharger špeciálne pre model Cybertruck. Parkovacie miesta sú väčšie ako zvyčajne, môžu poskytnúť aj výkonnejšie nabíjanie.

Supercharger špeciálne pre Cybertruck

Nová nabíjacia stanica Tesla Supercharger v texaskom meste Grapevine má parkovacie miesta špeciálne pre Cybertruck. Sú omnoho širšie ako tie pre existujúce modely. Všimol si to majiteľ Modelu 3 @phibetakitten a fotografie zverejnil na Twitteri.

Tesla v texaskom Grapevine otvorila novú stanicu Supercharger 3. generácie s 12 nabíjacími stojanmi. Pri nabíjaní svojho sedanu Model 3 si majiteľ elektromobilu všimol, že 4 z 12 stojanov majú omnoho širšie parkovacie miesta ako ostatné.

Tesla Supercharger s parkovacím miestom špeciálne pre Cybertruck (Foto: Twitter/@phibetakitten)
Tesla Supercharger s parkovacím miestom špeciálne pre Cybertruck (Foto: Twitter/@phibetakitten)

Keď do stredu tohto miesta zaparkoval svoj Model 3, nabíjací kábel bol príliš krátky a nedosiahol zo stojana do nabíjacieho portu. Musel vozidlo preparkovať na kraj. Pravdepodobne tak ide o miesta pripravené pre prichádzajúci elektrický pickup Cybertruck, ktorý sa bude už o niekoľko mesiacov začne v Texase aj vyrábať.

Ide o prvú známu takúto nabíjaciu stanicu v sieti Tesla Supercharger. Cybertruck potrebuje väčšie parkovacie miesta, keďže jeho rozmery sú 5,89 m x 2,03 m x 1,91 m x 3,81 m (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Okrem tejto prvej stanice budú väčšie parkovacie miesta v dvoch plánovaných nabíjacích lokalitách v Kalifornii (Pasadena a Santa Monica) a postupne ich pravdepodobne pridajú aj pri existujúcich nabíjačkach.

Tesla Supercharger pre Cybertruck (Foto: Twitter/@phibetakitten)
Supercharger pre Cybertruck v Texase (Foto: Twitter/@phibetakitten)

Dostane Cybertruck aj silnejšie nabíjanie?

Stanice Tesla Supercharger 3. generácie (V3) poskytujú maximálny nabíjací výkon do 250 kW pre každý nabíjací stojan. Vďaka tomuto výkonu sa existujúce modely (Model S, X, 3, Y nabíjú do pol hodiny na 80% kapacity.

V prípade Cybertrucku sa však očakáva batéria s vyššou kapacitou (do 200 kWh) a logicky aj vyšší nabíjací výkon. Keďže majú aktuálne stanice Supercharger V3 rezervovanú kapacitu napätia 1 000 voltov a prúdu 425 ampérov, v budúcnosti môžu teoreticky poskytnúť nabíjací výkon až do približne 425 kW.

Nabíjacia stanice Tesla Supercharger V3 v Košiciach - technické detaily (Foto: Radovan Skokan)
Nabíjacia stanice Tesla Supercharger V3 v Košiciach – technické detaily (Foto: Radovan Skokan)
5. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+