MojElektromobil

Včera (27.októbra) oslávili zamestnanci Tesly vo Fremonte 10 rokov fungovania. Automobilka nedávno oslávila miliónty vyrobený elektromobil a zdá sa, že už budúci rok Tesla oslávi druhý milión. Malý startup zo Silicon Valley sa za dekádu vypracoval na najhodnotnejšiu automobilku sveta.

Pôvodne chcel neznámy startup Tesla Motors postaviť novú fabriku v meste Albuquerque v Novom Mexiku a ďalšiu v San Jose v Kalifornii. Náklady na ich výstavbu však prekonali možnosti malého startupu a musel sa pozerať po lacnejšej alternatíve.

Budúci majiteľ Tesly Roadster pred fabrikou NUMMI v marci 2010 (Foto: Eichlervision.com)
Budúci majiteľ Tesly Roadster pred fabrikou NUMMI v marci 2010 (Foto: Eichlervision.com)

Dohodol sa na spolupráci s Toyotou na spoločnom vývoji elektromobilov, komponentov a výrobného systému. Súčasťou tejto dohody bolo odkúpenie časti bývalej fabriky NUMMI vo Fremonte za 42 miliónov dolárov. Pred Teslou túto fabriku využíval spoločný podnik GM/Toyota (NUMMI – New United Motor Manufacturing, Inc.).

Tesla zariadila fabriku NUMMI 19.októbra 2010 a 27.októbra 2010 zorganizovala jej otvorenie s veľkým nápisom TESLA. Elon Musk na Twitteri píše, že do vienka dostali prakticky prázdnu výrobnú halu. Toyota/GM zobrali a predali všetky hodnotné stroje a nechali tam len pokazené roboty.

Začala výrobu s 1,000 pracovníkmi a ako je v Tesle zvykom, aj toto číslo rapídne rástlo. Do konca roka 2013 tu už mala 3,000 zamestnancov. V rámci príprav na sériovú výrobu Modelu 3 rýchlo zamestnávala ďalšiu pracovnú silu a do jesene 2017 tu už pracovalo 10-tisíc ľudí. V nasledujúcich rokoch stihla postaviť napríklad fabriku v Šanghaji a globálnu sieť predajní, servisov a kancelárií, ktorá zdvojnásobila počet zamestnancov na 20-tisíc.

Napriek obrovským pádom prekážkam sa Elon Musk a jeho armáda zamestnancov nevzdali a Tesla je po približne 50 rokoch prvým automobilovým startupom, ktorý sa dokázal vypracovať na etablovanú automobilku.

Otvorenie fabriky Tesla Fremonte v októbri 2010

Poslanie Tesly bolo od začiatku “urýchlenie prechodu k udržateľnej energii”, čo každým dňom dokazuje svojimi agresívnym a rýyhlym rastom. V nasledujúcich rokoch uvidíme na cestách okrem osobných modelov Tesla aj superšportové levitujúce elektromobily, cyberpunkové pickupy, ťahače ale aj lacný elektromobil za 25-tisíc dolárov.

Na záver si pozrite emotívne video míľnikov a pádov Tesly, ktoré v minulom roku vyrobil jeden z fanúšikov:

28. októbra 2020
Zdroj: Tesmanian

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+