MojElektromobil

Počas minulotýždňového Investor Day predstavila spoločnosť Tesla viacero noviniek. Okrem iného sa Elon Musk vyjadril, že nasledujúce vozidlo z dielne Tesly bude fungovať takmer úplne samostatne. Zatiaľ však automobilka ani len nesplnila sľub, že všetky vozidlá spoločnosti Tesla vyrobené po roku 2016 budú raz plne autonómne. O téme informoval portál Electrek.

Na dni investorov Tesla predstavila svoj plán vybudovania novej platformy vozidiel, ktorej výroba bude oveľa efektívnejšia. Zatiaľ však nešla úplne do detailov ohľadom výroby a vozidiel založených na tejto platforme. Počas vystúpenia Elona Muska na konferencii Morgana Stanleyho poznamenal, že vozidlá podstavené na novej platforme budú fungovať takmer úplne v autonómnom režime.

Podľa všetkého myslel Elon taký typ jazdy, pri ktorom nebude musieť posádka zasahovať do jeho priebehu. Myšlienka je v súlade s dlhoročným plánom vytvoriť Robotaxi, ktorý bude tiež operovať bez potreby ľudského faktoru. Mnohých však vznik takéhoto typu dopravy veľmi znepokojuje.

Zabudol Musk na nie tak dávny sľub?

Elon Musk sľúbil, že všetky vozidlá ktoré boli vyrobené po roku 2016 dostanú časom aktualizáciu, ktorá im zabezpečí plne-autonómne riadenie. Spomínal hneď najvyšší stupeň autonómneho riadenia, a to až úroveň 5. Hneď niekoľko kupcov sa rozhodlo k svojmu vozidlu dokúpiť balíček, ktorý stál od 5 000 do 15 000 dolárov. Majitelia tohto balíka mali dostať v budúcnosti spomínanú aktualizáciu do svojich vozidiel.

Doteraz však dostali maximálne aktualizáciu na Full Self-Driving Beta, ktorý stále predstavuje len úroveň 2 na stupnici autonómnosti. To potvrdila aj samotná automobilka. Celý program FSD Beta už pár mesiacov viditeľne stagnuje a mnoho zákazníkom teda zatiaľ ostávajú len oči pre plač.

Hyundai Ioniq 5 robotaxi (1)
S nápadom Robotaxi prišiel už aj Hyundai pri modeli IONIQ 5 | Zdroj: Hyundai

Tesla sa však svojho sľubu nevzdáva a tvrdí, že ho v budúcnosti určite splní. Majitelia sa však boja, pretože namiesto práce nad aktualizáciou pracuje Tesla na úplne inej technológii určenej pre spomínaný Robotaxi.

Veľa z nich sa už verejne vyjadrilo, že ak spoločnosť svoj sľub nesplní, chystajú sa podať žalobu na Teslu. A ako poznáme americké súdy, Tesle to môže narobiť obrovské finančné aj reputačné problémy.

Náš tip
Slnečné strechy: Školské a sociálne zariadenia môžu získať fotovoltické riešenia
9. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+