MojElektromobil

CEO spoločnosti Tesla, Elon Musk hovorí, že ich plán pre milión plne autonómnych robotaxi (autonómnych taxíkov) do konca roka 2020 stále čaká na schválenie danými orgánmi, oznámil to cez svoj Twitter účet.

Funkčnosť vyzerá dobre, mohlo by to fungovať už tento rok. Regulačné schválenie je veľká neznáma.

– Elon Musk (@elonmusk), 12. apríla 2020

Minulý rok na dni investorov Musk predstavil ich plán na vypustenie jedného milióna plne autonómnych taxíkov (robotaxi). Ten by sa mal splniť do konca roku 2020.

Tesla-app robotaxi

Je to jedna z funkcií ich “Full Self-driving Capability” príplatku a má zdokonaliť ich systém Autopilot. Všetky tieto funkcie by mali dostať vozidlá, ktoré boli vyrobené od roku 2016 a majú túto príplatkovú výbavu.

Tak isto sme nedávno písali o novinke, kde Autopilot dokáže zastaviť na červenú. Neskôr by táto funkcia (robotaxi) mala prísť do každého vozidla cez aktualizáciu – teda viac ako milión vozidlám.

aktualizacia

Ak je to pravda, tak je to neuveriteľne veľký posun za veľmi krátky čas. Aj keď treba brať do úvahy dlhý schvaľovací proces na daných orgánoch. To isté znamená pre každý jeden štát na svete, kedže regulácie sú všade iné.

Aktualizácia: 

Konečne vieme jej využitie

Niektorí už dobre vieme, že všetky Modely 3 a Y majú jednu kameru aj vo vnútri vozidla otočenú smerom k pasažierom. Dlho sa nevedelo z akého dôvodu tam je aj keď sa ešte nepoužíva a do teraz nemala využitie. No po poslednom vysvetlení už vieme, že sa bude používať priamo na tento účel. Teda sledovanie pasažierov keď bude vaše vozidlo pracovať ako plne autonómny taxík – robotaxi.

Tak isto bude vedieť vozidlo rozpoznať šoféra a nastaviť polohu sedadla a volantu podľa vopred nastaveného profilu. Alebo opačne ak vstúpite do inej Tesly, ktorá vás rozpozná a nastaví profil presne vašim požiadavkám.

Teraz už aspoň vieme, že čo všetko dokáže kamera vidieť vo vnútri vozidla:

Veľa z nás by svoje auto nepožičalo len tak niekomu, čiže táto funkcia sledovania pasažierov počas plne autonómnych robotaxi vozidlách by kamera dokázala uľahčiť hľadanie výtržníkov a pod.

 

13. apríla 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+