MojElektromobil

Tesla plánuje vydať aplikáciu pre službu zdieľanej jazdy. A to ešte predtým, než jej vozidlá dosiahnu stav plne autonómneho jazdenia. V podstate ide o medzikrok smerom k vydaniu plne automatizovaného systému „Robotaxi“, kedy by si zákazník objednal samojazdiaci taxík v podobe elektromobilu Tesla.

Vzhľadom na to, že v oblasti samojazdiacich áut do hry vstupuje čoraz komplikovanejšia legislatíva, Musk je otvorený možnosti službu „Tesla Network“ spustiť s ľudskými vodičmi, podobne ako funguje Uber. V tomto duchu sa vyjadril počas kola otázok a odpovedí s investormi spoločnosti Tesla.

“Myslím, že spustenie zdieľania áut ešte predtým, než budeme mať flotilu samojazdiacich taxíkov, dáva zmysel, pretože zdieľanie áut môže fungovať ešte predtým, ako regulačné úrady povolia plne autonómne jazdy. Takže je to pravdepodobne niečo, čo aktivujeme ešte predtým, než dôjde k spusteniu samojazdiacich taxíkov,” uviedol Elon Musk.

Je zaujímavé, že zatiaľ čo otázka sa týkala zdieľaných jázd (“ride-hailing”), Musk v odpovedi používa termín zdieľané autá (“car sharing”). Z celkového kontextu to ale vyzerá tak, že obidve strany hovoria o tom istom – majiteľ vozidla Tesla robí taxikára a zákazník sa len vezie. Pokiaľ by totiž išlo o “car sharing” v klasickom ponímaní, majiteľ vozidla by svoju Teslu prenajímal záujemcom, ktorí by sa sami odviezli, kam by potrebovali.

Pre “taxikárov” chystá aj poistenie

V súvislosti s možným spustením služby Tesla zverejnila ďalšiu zaujímavú informáciu. Vodiči, ktorí by sa zapojili do služby Tesla Network, by mali byť chránení priamo poistením Tesla Insurance. To je momentálne dostupné pre vodičov výhradne v Kalifornii. No automobilka sa pohráva s myšlienkou expanzie do ďalších oblastí, súčasne chce znížiť ceny a zjavne aj rozšíriť poistné krytie.

Vďaka svojim systémom má o vozidle a jeho správaní k dispozícii obrovské množstvo informácií. Čo je niečo, o čom bežná poisťovňa môže iba snívať. Práve v tom Musk vidí veľkú konkurenčnú výhodu svojej firmy. Nosná myšlienka vyzerá byť približne taká, že aktívne používanie funkcie Autopilot a vysoká bezpečnosť pri jazdení sa premietnu do zníženia poistného. Zatiaľ však ide o nástrel možností a žiadne detaily známe nie sú.

“Naším zámerom je ľuďom umožniť so svojím vozidlom vstúpiť do systému zdieľanej jazdy alebo siete plne autonómnej jazdy s využitím [poistenia] Tesla Insurance. Momentálne to nie je možné, no v čase, kedy služby budú dostupné chceme mať pripravené aj poistenie,” uviedol finančný riaditeľ spoločnosti Tesla, Zach Kirkhorn.

Informácie o tom, kedy by mala byť spustená aplikácia Tesla Network, ani o chystanej expanzii poistenia Tesla Insurance, zatiaľ nie sú známe. 

Mohlo by vás zaujímať

Náš tip
Nízkoemisné zóny v Bratislave sú možno bližšie, než sme si mysleli
Náš tip
Hackathon v obývačke Elona Muska: Témou bude Autopilot
Náš tip
Akcie Tesly lámu ďalšie rekordy, blížia sa k 1000 dolárom
5. februára 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+