MojElektromobil

Ak uvažujete nad kúpou elektromobilu, tak pravdepodobne riešite aj to, akým spôsobom by bolo najlepšie vyriešiť finančnú stránku tohto rozhodnutia. Jednou z možností je financovanie formou lízingu. Téme financovania nákupu elektromobilov sa dnes venujú etablované finančné inštitúcie úplne rovnako ako akýmkoľvek osobným a úžitkovým vozidlám či dopravnú techniku. V tomto smere elektromobily jednoducho nepredstavujú žiadnu anomáliu.

Podrobnosti o možnostiach ako financovať nákup elektromobilov prezentovala na Salóne Elektromobilov 2022 Bratislava lízingová spoločnosť Tatra Leasing. Ako napovedá už jej názov, ide o dcérsku spoločnosť Tatra banky. Na Slovensku pôsobí od roku 1992, pričom u nás patrí medzi 3 najväčšie lízingové spoločnosti. Ako uvádza, medzi základné možnosti financovania pri elektromobiloch, či už pre podnikateľské subjekty alebo bežného spotrebiteľa, patria:

  • Finančný lízing
  • Spotrebný úver
  • Splátkový predaj
  • Operatívny lízing

Finančné produkty sú flexibilné

Ako príklad si môžeme uviesť práve Finančný lízing, ktorý je dostupný ako produkt Premium. Kedy je splácanie elektromobilu rozdelené do troch častí: úvodná akontácia, mesačné splátky počas doby financovania (od 36 po 60 mesiacov) a posledná navýšená splátka.

Pri poslednej splátke sú na výber tri scenáre:

  • odkúpite si vozidlo uhradením poslednej navýšenej splátky
  • poslednú splátku nemusíte uhradiť a vozidlo vrátite Tatra Leasingu
  • poslednú splátku si rozložíte formou klasického financovia na dobu 12 alebo 24 mesiacov

V prípade spoločnosti Tatra Leasing je ku každému z týchto možné siahnuť aj po poistení, ktoré je garantované počas celej doby financovania.

To, ktorá možnosť je najlepším riešením závisí od množstva faktorov, preto je v praxi najlepšie poradiť sa priamo s poskytovateľov. Prípadne si naštudovať všetky ponúkané možnosti so všetkým, čo k tomu patrí.

Benefit v podobe nabíjacej karty

Z pohľadu elektromobility je spoločnosť Tatra Leasing, okrem tradičných finančných náležitostí, zaujímavá najmä vďaka svojmu benefitu v podobe nabíjacej karty.

Zjednodušene ide o to, že ak sa do nákupu elektromobilu pustíte s využitím lízingovej zmluvy od Tatra Leasing, tak získate kartu s kreditom 200 €, ktorý využijete práve na nabíjacích staniciach. Partnerom tohto produktu je ZSE Drive.

Ďalšou vecou je, že Tatra Leasing má pripravené aj produkty na financovanie nákupu elektromobilov, na ktorý potenciálny klient získal dotáciu. V tomto roku sa nás to veľmi netýka, no štátnych dotácií na kúpu elektromobilov by sme sa mali dočkať v blízkej budúcnosti.

Orientačné prepočty pri elektromobiloch

Prinášame vám prepočet niekoľkých modelov z ponuky Jaguar Land Rover. Porovnávali sme vozidlá s dieselovým motorom a plug in hybridom na elektrinu a benzín v pomere 80 % ku 20 %, pri priemernom mesačnom nájazde 1 500 km, s 20 % akontáciou a s dobou splácania 60 mesiacov.

Celková úspora pohonných hmôt sa pri plug-in hybridoch pohybovala od 70 do 120 € oproti nafte, a to je už celkom zaujímavá suma. Ako to ale vyzerá pri výške mesačných splátok?

F – PACE / diesel / R Dynamic S / AWD / automatická prevodovka

Obstarávacia cena od 70 207 EUR s DPH
Akontácia 14 041 EUR s DPH
Mesačná splátka 1 055 EUR s DPH

F – PACE / benzín + PHEV / R Dynamic S / AWD / automatická prevodovka

Obstarávacia cena od 86 626 EUR s DPH
Akontácia 17 325 EUR s DPH
Mesačná splátka 1 302 EUR s DPH

DEFENDER 110 / diesel / SE / AWD / automatická prevodovka

Obstarávacia cena od 73 729 EUR s DPH
Akontácia 14 745 EUR s DPH
Mesačná splátka  1 108 EUR s DPH

DEFENDER 110 / benzín + PHEV / SE / AWD / automatická prevodovka

Obstarávacia cena od 88 092 EUR s DPH
Akontácia 17 618 EUR s DPH
Mesačná splátka 1 324 EUR s DPH
1. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+