MojElektromobil

Spoločnosť Stellantis predstavila novú revolučnú batériu, ktorá prinesie hneď niekoľko výrazných vylepšení. Tie dokázali priniesť aj vďaka štvorročnej spolupráci so spoločnosťou Saft a 25 ľuďmi z Francúzskeho Národného Centra Vedeckého Výskumu. Novinka dostala názov IBIS a v blízkej dobe má prísť do cestného testovania, informuje CarBuzz.

Stellantis tvrdí, že pomocou pár zmien sa im podarilo dosiahnuť lepšieho dojazdu, väčšieho priestoru a výrazne lepšej dostupnosti pre koncových zákazníkov. Celkovo sa tak zlepší efektivita celých elektromobilov, ktoré majú zabudovanú IBIS. Táto technológia je iná v tom, že po novom sú namontované elektronické konverzné dosky bližšie k článkom batérie. Systém umožňuje aj privádzať striedavý prúd pre elektromotor už priamo do batérie.

Pri dnešných elektromobiloch sa striedavá energia posiela do nabíjacieho systému, v ktorom sa premieňa na jednosmerný prúd, ktorý sa privádza do batérie. Z batérie sa náboj posiela do meniča, ktorý reguluje striedavý prúd posielaný do elektromotora. IBIS v podstate odstráni priestorovo objemný menič a nabíjačku z ich bežnej polohy, aby uvoľnil miesto. Nabíjanie striedavým prúdom ide v podstate priamo do batérie.

Tento systém má pomôcť najmä menším elektromobilom. Práve u nich sa často stávalo, že veľkosť batérie a celkového elektromotora bola limitovaná na veľmi malé rozmery. To sa odzrkadľovalo práve na smiešnom dojazde takýchto vozidiel. Hovorí sa, že práve Fiat 500e by mal byť vhodným kandidátom pri testovacej prevádzke. Aj preto sa Stellantis rozhodol spojiť práve so spoločnosťou Saft, ktorá už viac ako 100 rokov poskytuje batériové riešenia aj pre vozidlá.

Súčasné elektromobily môžu mať ešte nižšiu hmotnosť

Technológia IBIS má výrazne spríjemniť pocit z jazdy pri elektromobiloch. Stane sa tak aj vďaka tomu, že dokáže vozidlo odľahčiť, čo sa odzrkadlí okrem iného aj na spotrebe a výkone. Elektromobily s nízkym dojazdom ho tak môžu výraznejšie zvýšiť zavedením technológie, naopak ťažké elektromobily s veľkými batériami môžu pri takých istých parametroch ešte odľahčiť.

Náš tip
Mercedes-Benz upravuje plány. Posilňuje investície, posúva kľúčový termín
25. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+