MojElektromobil

V dnešnej dobe sa všetky veľké spoločnosti predbiehajú, ktorá ponúkne lepší dojazd pre elektromobily. Inak tomu nie je ani pri spoločnosti Stellantis, ktorá teraz odhalila svoju novú platformu pre EV. Tá má dokonca zabezpečiť až 700 km dojazd a začne sa používať už čoskoro, informuje Stellantis.

Platforma s názvom STLA Medium splní prosby a žiadosti zákazníkov, ktorí chcú od elektromobilov poriadny dojazd. Okrem vylepšeného dojazdu sa však zlepší aj čas nabíjania, výkon, efektivita, cenová dostupnosť a pocit z jazdy. Nová platforma je určená najmä pre vozidlá triedy C a D, ktorých predaj len v roku 2022 tvoril takmer 50 % z celkového počtu predaných vozidiel celosvetovo.

Stellantis
Novú platformu môže využiť hneď niekoľko typov vozidiel | Zdroj: Stellantis

V číselnom vyjadrení išlo o 35 miliónov vozidiel, ktoré by mohli prejsť na tento typ konštrukcie. Na platforme STLA Medium je možné vyrobiť až dva milióny vozidiel ročne v niekoľkých závodoch po celom svete. Začať sa má od tohto roku v Európe.

„To, čo dnes vidíme, je produktom niečo vyše dvoch rokov nekompromisných inovácií, ktoré prinášajú čistú, bezpečnú a dostupnú mobilitu, podporovanú našimi investíciami 30 miliárd eur do elektrifikácie a softvéru do roku 2025. Platforma STLA Medium demonštruje silu globálnej technickej komunity Stellantis, dodáva produkty, ktoré sú zamerané na našich zákazníkov a prepisujú dlhotrvajúce predpoklady o doprave, kde sa snažíme dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu do roku 2038.“

Carlos Tavares, CEO Stellantis

Dve verzie, mnoho vylepšení

Platforma STLA Medium má dostať až dva výkonnostné balíky. Ten hlavný s označením Performance má zabezpečiť už spomínaný 700 km dojazd. Okrem neho však spoločnosť prinesie aj cenovo dostupnejší balík Standard, ktorý poskytne 500 km dojazd podľa WLTP. Obidva varianty tak budú využívať 98 kWh akumulátory, ktoré majú byť veľmi efektívne. Spotreba podľa informácií môže byť dokonca nižšia ako 14 kWh/100 km, čomu sa v tejto triede veľmi ťažko hľadá konkurencia.

Nabíjanie z 20 % na 80 % má trvať 27 minút, pričom v prepočte sa rýchlosť pohybuje 2,4 kWh/min. Podľa typu pohonu, ktorý môže byť na všetkých štyroch kolesách, prípadne len na predných, sa výkon pohybuje v rozmedzí od 160 do 285 kW. Rázvor vozidla sa má pohybovať od 2700 do 2900 mm, dĺžka vozidla 4,34,9 metra a kolesá môžu mať priemer až 750 mm.

Náš tip
Prehľad najzaujímavejších tém týždňa z oblasti elektromobility (27/2023)
10. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+